travel canada

 

CANADA państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie, do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi. Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 37 pod względem ludności. Kanada jest federacją dziesięciu prowincji i trzech terytoriów. Prowincje to: Alberta, Kolumbia Brytyjska, Manitoba, Nowy Brunszwik, Nowa Fundlandia i Labrador, Nowa Szkocja, Ontario, Wyspa Księcia Edwarda, Quebec i Saskatchewan. Terytoria to Nunavut, Terytoria Północno-Zachodnie i Jukon. Kanada jest bardzo zróżnicowana pod względem etnicznym i kulturowym. Poruszając się pomiędzy różnymi regionami czy prowincjami można zauważyć znaczące różnice w zwyczajach i kulturze. Jednym z czynników mających znaczny wkład w kulturę kanadyjską byli i nadal są emigranci przybywający z całego świata, a także kultura amerykańska. Amerykańskie media i sposoby rozrywki są bardzo popularne w Kanadzie; i odwrotnie - wiele kanadyjskich produktów kultury odnosi sukces nie tylko w USA, ale i na całym świecie.

 

Krótkie fakty:

Stolica: Ottawa

Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna

Powierzchnia: 9 976 140 km²

Ludność: 32,8 mln

Język urzędowy: angielski, francuski

Główne miasta: Ottawa, Toronto, Winnipeg, Calgary, Victoria, Quebek

 

Vancouver miasto uważane za jedno z najpiękniejszych na świecie. Położone jest na zachodnim wybrzeżu Kanady, w prowincji Kolumbia Brytyjska. Zachwyca spektakularnym widokiem na Ocean Spokojny, Góry Skaliste i sąsiadujące wyspy. Współcześnie, port jest najważniejszym miejscem i sercem całej aglomeracji. Przyjemny klimat, malownicze parki i ogrody, piękne plaże, ogromny wybór restauracji i rozrywek kulturalnych, wszystko to sprawia, że Vancouver jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Kanady. Choć miasto nie jest stolicą Kolumbii Brytyjskiej, swoje siedziby ma tu wiele biur administracji prowincji. W Vancouver warto zwiedzić centrum oraz wiktoriańską starówkę – Gastown. Chinatown, to dzielnica interesujących sklepów, restauracji i ruchliwych, kolorowych ulic. Chcąc poczuć atmosferę miasta, trzeba koniecznie wybrać się do ogromnego, półdzikiego terenu z plażami, położonego na północnym krańcu półwyspu w śródmieściu - Stanley Park. Granville Island jest jednym z najlepszych miejsc w mieście na spacery. Na uwagę zasługują liczne muzea: Galeria Sztuki Vancouveru, założona w 1931 r., Muzeum Morskie i planetarium, przed którym stoi ciekawa fontanna w kształcie kraba. W mieście i okolicach znajduje się wiele obiektów sportowych, w tym lodowiska, hale sportowe i wyciągi narciarskie. W Vancouver znajduje się 180 aż parków. Z Vancouver można dotrzeć zaledwie w kilka minut samochodem do Whistler, znanej na całym świecie mekki dla narciarzy, która wraz z Vancouver w 2010 roku będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich. Przekraczając granicę, w krótkim czasie można znaleźć się w Seattle, Kalifornii i Las Vegas. Można tutaj również wsiąść w samolot i odpocząć na Hawajach. W 2007 roku Vancouver było ogłoszone najprzyjemniejszym i najlepszym „miastem do życia”.

 

Toronto - największa metropolia Kanady, najważniejsze kanadyjskie miasto i ekonomiczna stolica kraju. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba mieszkańców Toronto zwiększyła się o ponad 95 tysięcy. Liczące 4 miliony miasto tworzą różne grupy narodowościowe wywodzące się z ponad 100 różnych grup etnicznych. Zwiedzanie miasta należy rozpocząć od wizyty w CN Tower, najwyższej na świecie wolno stojącej budowli, będącej jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta. W północnych terenach miasta znajduje się gwarna chińska dzielnica, obok której położona jest Galeria Sztuki Ontario, Uniwersytet Toronto oraz Królewskie Muzeum Ontario jak i zabytkowe Gardiner Museum of Ceramic Art i bardzo nowoczesne Bata Shoe Museum. W Toronto znajduje się ponad 100 innych muzeów. Istnieje na przykład jedyne na świecie muzeum antykoncepcji, są muzea telewizorów, cukru czy lalek. Większość muzeów zrzesza The Ontario Museum Association.

 

Montreal - drugie co do wielkości miasto Kanady, największy port morski wschodniej części kraju oraz główny ośrodek gospodarczy i kulturalny francuskojęzycznej części Kanady. Miasto jest podzielone na 25 dzielnic.  Najciekawsze dzielnice Montrealu rozciągają się wzdłuż południowych zboczy Góry Mont Royal, od której to właśnie pochodzi nazwa tego miasta. Vieux-Montréal czyli "Stare Miasto" położone jest tuż przy nabrzeżu gdzie znajduje się wiele starych i ciekawych budowli. Najważniejsze zabytki to: Basilique Notre Dame, Place d'Armes, Muzeum Archeologiczne Pointe-a-Calliére, Hôtel de Ville (ratusz), Place des Arts, Musée d'art., Christ Church Cathedra, Musée des Beax-Arts, Świątynia Oratoire Saint-Joseph, Park Olimpijski, Biodome, Montreal Tower (najwyższa na świecie pochyła wieża) oraz Jardin Botanique de Montréal - największy na świecie ogród botaniczny.

 

Ottawa – stolica Kanady, miasto położone we wschodniej części prowincji Ontario na południowym brzegu rzeki Ottawa. Ludność 859 704 daje Ottawie status 4 pod względem wielkości miasta Kanady. Miasto może się pochwalić wspaniałymi muzeami, malowniczym położeniem oraz licznymi instytucjami kulturalnymi. Kolejne atuty to wysokiej klasy hotele, gwarne kawiarnie, bary oraz restauracje. Ottawa jest dynamicznie rozwijającym się miastem o małym bezrobociu i ogólnie wysokim standardzie życia. Nie bez powodu miasto uchodzi za „twierdzę biurokracji”. Większość zatrudnionych pracuje w ministerstwach, agencjach rządowym i przedsiębiorstwach państwowych. Na terenie Ottawy działa wiele przedsiębiorstw prywatnych, szczególnie tych z dziedziny telekomunikacji, farmaceutyki i nowych technologii.

 

 

travelinki canada

City of Vancouver!

Tourism Vancouver!

Fun things to do In Vancouver!

Vancouver Tours!

National Parks, Canada!

3-D Tours!