work australia

 

Uczestnik Programu Study & Work Australia oprócz uprawnień do nauki, ma możliwość w ramach wizy studenckiej podjęcia legalnej pracy w wymiarze 20 godzin tygodniowo w czasie trwania nauki oraz w pełnym wymiarze godzin w trakcie przerw międzysemestralnych. Po przyjeździe do Australii każdy Uczestnik powinien udać się do biura imigracyjnego (Immigration Office) w celu ubiegania się o pozwolenie na pracę. W biurze należy przedstawić wizę studencką oraz zaświadczenie ze szkoły potwierdzające rozpoczęcie nauki. Następnie należy zgłosić się do lokalnego urzędu skarbowego (Australian Taxation Office - ATO) w celu otrzymania odpowiednika polskiego NIP-u (Tax File Number - TFN). Procedura wyrobienia numeru TFN trwa najczęściej około 28 dni. Dokument potwierdzający nadanie numeru jest wysyłany pod wskazany przez Uczestnika adres korespondencyjny. W trakcie trwania procedury przyznania numeru Uczestnik może już podjąć pracę, jednak musi to nastąpić w chwili przystąpienia do wybranego kursu. Po otrzymaniu numeru TFN należy zgłosić go pracodawcy. Pracę w Australii łatwo jest znaleźć, jednak dużo zależy od stopnia znajomości języka angielskiego, komunikatywności i czasami doświadczenia zawodowego kandydata. Wiekszość Uczestników Programu decyduje się przeznaczyć na pracę miesiące wakacyjne podejmując zatrudnienie w hotelach, restauracjach i barach.

 

Najczęściej oferowane stanowiska to:
- kelner/-ka,
- kasjer/-ka,
- sprzedawca,
- hostessa,
- pracownik recepcji,
- pomoc kuchenna,
- sprzątanie pokoi hotelowych,
- magazynier, etc.

Oprócz prac w sektorze turystycznym i hotelarskim wiele osób decyduje się na sezonową pracę na plantacjach oraz w sadach przy zbieraniu owoców i warzyw.
Dostępne są również prace biurowe lub w wyuczonym zawodzie. Są one oferowane osobom spełniającym wymagania w danym zakresie (mile widziane doświadczenie zawodowe). Istnieje także możliwość założenia własnej działalności.
Średnie wynagrodzenie w Australii kształtuje się w przedziale 12-17 dolarów australijskich za godzinę (brutto). Praca po godzinach, w święta lub w godzinach nocnych często wiąże się z podwyższeniem stawki o 50%.

SWCA oferuje bezpłatną pomoc w szukaniu pracy. Od tego roku, za dodatkową opłatą $400, gwarantuje również "placement". Jeśli w ciągu dwóch miesięcy Uczestnik nie otrzyma oferty pracy, pobrana kwota jest zwracana w całości.

 

Luna Park Sydney jobs!

Knock, knock... Housekeeping!

My First Strawberry Picking!

 

Jak najłatwiej znaleźć zatrudnienie w Australii:
www.seek.com.au
www.bestjobsau.com

www.ozjobsly.com

www.allaustraliajobs.com

www.mycareer.com.au

www.jobserve.com.au

www.jobsearch.gov.au

www.jobs.com.au

www.seasonalwork.com.au

www.thejobshop.com.au