life in australia

 

Wybierając się do Australii w ramach Programu Study & Work Australia warto wcześniej zatroszczyć się o to jak funkcjonować po przyjeździe na miejsce. Jak przed każdą podróżą również i w tym wypadku pojawia się wiele pytań w trakcie przygotowań do wyjazdu, a wyobraźnia stwarza coraz to nowe obrazy związane z życiem w innym kraju; pracą, nauką i rozrywką. Ciekawa kultura, ludzie, odmienne zwyczaje i rzeczywistość, a przy tym nowe możliwości, które warto wykorzystać podczas pobytu w Australii. Życie w Australii jest na pewno pełne kolorów, słońca i smaków, ale trzeba się do niego dobrze przygotować, aby nasze wyobrażenia nie stały się zbyt wyidealizowane.

 

Klimat
Klimat w Australii jest zróżnicowany, od umiarkowanego do tropikalnego w zależności od regionu i pory roku. Australijska zima to okres od czerwca do września, wówczas temperatury spadają, pojawiają się wiatry i deszcze. Warto o tym pamiętać i zabrać ze sobą cieplejsze ubrania, mimo, że Australia kojarzy się głównie ze słońcem. Najniższe temperatury występują w południowo-zachodniej  i południowo wschodniej częśći lądu. Pora letnia, to okres od grudnia do marca, kiedy obserwuje się bardzo silne nagrzanie lądu i powietrza. Najcieplejszym miesiącem w roku jest styczeń, a najwyższe temperatury w tym czasie padają w Australii Zachodniej. Przebieg opadów jest zróżnicowany. Opady letnie przeważają w północnej części kontynentu, opady zachodnie zaś w części południowej.

 

Zakwaterowanie
Na kilka miesięcy przed wyjazdem warto zatroszczyć się o zakwaterowanie, aby uniknąć przykrych niespodzianek i zbędnego stresu na miejscu. Rozwiązań jest wiele, ale aby uniknąć zbyt wysokich kosztów, a przy tym poznać rówieśników z całego świata, Uczestnicy Programu najczęściej decydują się na warunki akademickie (hostel, wynajem mieszkania ewentualnie pobyt u australijskiej rodziny). Sporadycznie wybieraną opcją z uwagi na wyższe koszty jest samodzielny wynajem mieszkania lub pobyt w hotelu. Ceny wynajmu w dużych miastach są zazwyczaj wyższe, a więc wybierając się do mniej znanej i mniejszej miejscowości możecie liczyć, że niżej podane koszty będą się kształtować na dużo niższym poziomie.

 
Przykładowe ceny zakwaterowania w dużych miastach:
- Pobyt w hostelu: 120-150 AUD/tydzień/osoba,
- Pobyt w mieszkaniu studenckim: 90-190 AUD/tydzień/osoba,
- Pobyt w akademiku: około 120 AUD/tydzień/osoba,
- Pobyt u rodziny australijskiej: około 190- 220 AUD/tydzień/osoba,
- Pobyt w kawalerce/ studio: 180-240 AUD/tydzień/osoba,
- Pobyt w hotelu: min. 50 AUD/doba.

 

Wyżywienie
Utrzymanie się w Australii nie jest tanie, jednak jeśli chodzi o wyżywienie, to można poradzić sobie tak, aby codzienne wydatki nie przekraczały założonego budżetu. Wynajmując wspólnie mieszkanie lub żyjąc w warunkach akademickich dużo oszczędniej jest robić wspólne zakupy na określonych warunkach, w ten sposób można sporo zostawić "w kieszeni" lub przeznaczyć tę część na rozrywkę. Warto korzystać z promocji w supermartekach lub po prostu kupować taniej na bazarkach. Prowadząc sprawunki ostrożnie można zamknąć się w przedziale $50-$100 wydając tygodniowo na bieżące potrzeby.

 
Przykładowe ceny wybranych produków:
- pieczywo: około $3.50,
- masło: około $3.50 (500 g),
- wędlina: około $1.50 (100g),
- sery: około $3.50 (250 g),
- jajka: około $2.30 (6 sztuk),
- sok: około $2.50 (1 litr),
- lunch typu fast food: do $10.00,
- piwo w barze: od $4.50,
- kawa na mieście: od $3.50.

 

Transport
Transport w Australii jest bardzo dobrze rozwinięty, im większe miasto tym bardziej dogodnie będzie Wam poruszać się między miejscem Waszego zamieszkania, a szkołą. W australijskich miastach funkcjonują wszystkie środki transportu: tramwaje, koleje miejskie, autobusy i promy. Opłaty związane z komunikacją miejską często zależeć będą od strefy oraz długości Waszej trasy. Jednorazowy przejazd może kosztować Was około $1.70 jednak pobyt w Australii może okazać się długi, a więc warto zainteresować się wykupieniem tzw. "passes", czyli biletów tygodniowych lub miesięcznych, które pozwolą Wam trochę zaoszczędzić.

 

Ubezpieczenie
Osoby posiadające wizę studencką muszą przed wyjazdem do Australii zadbać o wykupienie stosownego ubezpieczenia zdrowotnego tzw. OSHC (Overseas Students Health Cover).

 
Ubezpieczenie OSHC pokrywa:
- 85% kosztów leczenia ambulatoryjnego,
- 100% kosztów leczenia szpitalnego,
- koszty pobytu w szpitalu publicznej służby zdrowia,
- koszty pobytu w niektórych szpitalach prywatnych,
- koszty jednodniowego zakwaterowania pooperacyjnego,
- koszty zakupu niektórych elementów protez (np. śruby kostne, płytki),
- koszty niektórych leków,
- koszty usług ambulansowych.

 
Ubezpieczenie OSHC nie pokrywa:
- leczenia (podczas pierwszych 18 miesięcy trwania ubezpieczenia) chorób, które wystąpiły przed przylotem do Australii (np. cukrzyca),
- leczenia chorób, które wystąpiły w czasie podróży do lub z Australii,
- usług medycznych związanych z ciążą, jeśli okres ważności wizy jest krótszy niż 3 m-ce,
- transportu Uczestnika Programu do lub z Australii, niezależnie od okoliczności,
- usług związanych z zapłodnieniem in vitro,
- leczenia dziecka osoby ubezpieczonej, jeśłi dziecko ma więcej niz 18 lat,
- leczenia finansowanego z odszkodowania,
- usług specjalistycznych (np. stomatologicznych, okulistycznych).

 

Czas wolny
Australia proponuje wiele ciekawych form spędzania wolnego czasu. Klimat o określonych porach roku sprzyja sportom, co widać gołym okiem w każdym mieście, gdyż większość ludzi właśnie od sportu zaczyna swój dzień. Wtapiając się w rytm życia Australijczyków warto zadbać o kondycję i dobre samopoczucie właśnie poprzez jogging, jazdę na rowerze, sporty wodne etc. (Australia proponuje szeroką ofertę nauki surfingu). Gorący dzień zapewnia pełne słońca plażowe lenistwo, a noc dostarcza rozrywki w barach, restauracjach i klubach.