travel australia

 

Podróż do Australii to marzenie wielu młodych ludzi. Czego tam szukamy? Z czym się ten kraj kojarzy? Dla niektórych jest to magiczne miejsce, gdzie ciągle świeci słońce, a ludzie tryskają pozytywną energią od rana do wieczora i nigdy nie narzekają na otaczającą rzeczywistość. Dla innych plaże Australii są idealne dla sportów wodnych, m.in. surfing. Są też tacy, których marzeniem jest zobaczyć kangura lub zanurzyć się w las eukaliptusowy i uśmiechnąć do niedzwiadka Koala. Dla większości z nas jednak Australia to kraj słynący z pięknych zakątków, które koniecznie trzeba zwiedzić m.in; Sydney, Melbourne, Blue Mountains, Kings Canyon, Cairns, Tjapukai, Brisbane, Perth i wiele innych.

 

Krótkie fakty:
Stolica: Canberra
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Powierzchnia: 7 686 850 km2
Ludność: 21 152 000
Język urzędowy: angielski
Główne Miasta: Sydney, Melbourne, Canberra, Perth

 

Sydney - największe miasto Australii, centrum finansowe, handlowe, transportowe, kulturalne i turystyczne. Głównym symbolem miasta jest Opera, która gości światowej sławy gwiazdy i przyciąga turystów ciekawą architekturą i pięknym położeniem. Centrum Sydney nie jest duże i można z powodzeniem zwiedzić jego uroki bez konieczności korzystania z komunikacji miejskiej. Warto odwiedzić starówkę The Rocks oraz nowoczesne centrum finansowo-handlowe Central Business District. Najwyższy budynek Sydney to Sydney Tower, z którego platformy widokowej można podziwiać panoramę miasta. Centrum rozrywki to Darling Harbor - dystrykt położony przy porcie, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie: restauracje, bary, kawiarnie, akwarium morskie, ogród chiński oraz zoo. Most Harbour Bridge jest jednym z największych mostów łukowych na świecie.

Melbourne - drugie największe miasto w Australii, do 1927 roku stanowiło stolicę kraju. Melbourne wyróżnia się architekturą w stylu wiktoriańskim, a także zielenią parków, bulwarów i ogrodów. Większość atrakcji turystycznych mieści się w obrębie miejskiej strefy wewnętrznej lub poza obrzeżami miasta. Przedmieścia Melbourne rozciągają się wokół zatoki Port Phillip, a samo centrum mieści się na północnym brzegu rzeki Yarra. Centrum miasta to siatka uliczek znanych pod nazwą Golden Mile. Melbourne jest wielkim centrum przemysłowo-handlowym, wiele międzynarodowych korporacji posiada tu główne siedziby. Miasto posiada największy w Australii port morski oraz większość przemysłu samochodowego. Spektakularny widok na miasto rozciąga się z 55 piętra wieżowca Rialto.

 

Canberra - stolica Australii położona w Alpach Australijskich, nad rzeką Molonglo. Canberra jest ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, naukowym i turystycznym. W mieście znaleźć można głównie urzędy. Canberra została bardzo precyzyjnie zaplanowana, dlatego nie ma tutaj wielkich zakładów przemysłowych burzących architekturę miasta. Malowniczo położona Canberra posiada wszystko, co powinno posiadać miasto będące stolicą; National Gallery, Parliament House, Australian National Botanic Gardens. Ludność to przede wszystkim młodzi ludzie, głównie studenci (również międzynarodowi), którym miasto oferuje wiele atrakcji. Canberra to jedyne duże miasto w Australii, w którym można spotkać kangury.

 

Brisbane - trzecie co do wielkości miasto Australii, ważny ośrodek handlowy, naukowy i kulturalny. Brisbane to miasto z wieloma przedmieściami. Położone jest na bardzo dużym obszarze, dlatego przemieszczanie się wiąże się z koniecznością pokonania sporych odległości. Miasto posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Brisbane tętni życiem i dynamicznie się rozwija. Architektura łączy nowoczesność z zielenią licznych skwerów i bulwarów. Miasto zamieszkałe jest głównie przez ludzi młodych, głównie studentów. Miasteczko studenckie wraz z licznymi atrakcjami mieści się w centrum Brisbane. Przyjeżdżając do Brisbane warto odwiedzić zoo, ogród botaniczny, katedrę Św. Stefana, stadion i wiele innych.

 

Perth - czwarte miasto w Australii pod względem populacji. Perth leży nad rzeką Swan, centrum miasta i większość przedmieści mieści się piaszczystym terenie. Perth jest najbardziej odosobnioną metropolią świata. Odległość między Perth a Adelajde (najbliższe duże miasto) to aż 2845 km. Mieszkańców tej metropolii oddziela od reszty świata z jednej strony Ocean Indyjski, a z drugiej miliony kilometrów kwadratowych pustyni. W Perth przez cały rok świeci słońce, co powoduje, że mieszkańcy są tu niezwykle radośni i pozytywnie nastawieni do życia. Perth jest miastem bardzo nowoczesnym i dynamicznie rozwijającym się. Dynamizm miasta przyciąga tysiące nowych imigrantów.

 

Adelaide - piąte co do wielkości miasto Australii, położone nad rzeką Torrens. Adelajde znane jest jako "miasto kościołów" z powodu bardzo dużej ilości kościołów wielu wyznań. Zaletą Adelajde jest położenie. Centru miasta otaczają zielone parki, dużą część obszarów wokół miasta stanowią zaś winnice będące częstym punktem wycieczek turystycznych. Kosmopolitycznym sercem miasta jest Rundle Street - przedłużenie Rundle Mall, tętniącej życiem ulicy handlowej, przy której skupia się większość dużych sklepów i restauracji.

 

 

Cairns - miasto i port położone w północnej części stanu Queensland, stanowi głównie ośrodek turystyczny. Cairns jest bazą wypadową dla miłośników wszelkich sportów (spływy górskie, paralotniarstwo). Miasto przyciąga turystów z całego świata głównie dzięki dogodnemu położeniu portu lotniczego oraz lokalnym atrakcjom. W pobliżu miasta znajdują się między innymi Wielka Rafa Koralowa, Aborygeńskie Centrum Kultury - Tjapukai, farma hodowli krokodyli, park narodowy Daintree, ogród botaniczny oraz bagniste terany - Pandanus.

 

Broome -  nieduże miasto położone na zachodnim wybrzeżu w rejonie Kimberly. Latem Broome opanowane jest przez surferów. Broome to jedno z największych centrum hodowli pereł. Miasto zawdzięcza swój rozkwit głównie dzięki Japońskim poławiaczom pereł, drugim przemysłem jest turystyka. O Broome mówi się, że jest rajem na ziemi, a to za sprawą klimatu i pięknej liczącej 22,5 km piaszczystej plaży. Oprócz bajecznej plaży miasto oferuje także wycieczki na wielbłądach, a także wycieczki ornitologiczne.

 

travelinki australia
Culinary experiences in Australia
Aboriginal Australia

Australian outback

Coastal lifestyle

Australia's glamorous cities

Hang out with the nature

Australia's awesome journeys