PROCEDURA i DOKUMENTY

Cała procedura i dokumenty mogą wydawać się skomplikowane, ale nie martw się! Na każdym etapie pomożemy Tobie! Poniżej opisujemy cały etap przygotowań oraz niezbędne dokumenty do wzięcia udziału w programie Work and Travel USA.

 1. ZGŁOSZENIE UDZIAŁU W PROGRAMIE – aby wziąć udział w Programie Work and Travel USA najpierw musisz się zarejestrować. Należy złożyć Kartę Zgłoszeniową lub uzupełnić aplikację online. Jednocześnie trzeba podpisać umowę oraz wpłacić opłatę aplikacyjną (patrz poniżej dokumenty bądź zapisz się on-line).
 2. ROZMOWA W JĘZYKU ANGIELSKIM i WYBÓR OFERTY– przeprowadzamy z Tobą krótkie interview, które ma na celu sprawdzenie Twojej komunikatywności i pomoc w dobraniu odpowiedniej oferty pracy. Twój angielski nie musi być perfekcyjny, ale musisz potrafić porozumiewać się ze współpracownikami oraz klientami w pracy.
 3. DOKUMENTY – dostarczasz część dokumentów (wymaganych przez  Twojego sponsora i/lub Departament Stanu). Przesyłasz nam komplet dokumentów aplikacyjnych i/lub wypełniasz strefę online.
 4. PODPISANIE UMOWY Z PRACODAWCĄ – umawiamy Cię na rozmowę z wybranym przez Ciebie pracodawcą, podczas której ustalacie terminy pracy i inne warunki. Rozmowy będą się odbywać na jednej z proponowanych edycji Targów Pracodawców Amerykańskich w Polsce lub wirtualnie za pośrednictwem Skype’a (zazwyczaj od listopada do marca). Rozmowy trwają zazwyczaj kilka minut.
 5. ZŁOŻENIE POZOSTAŁYCH DOKUMENTÓW  programowych w celu otrzymania od sponsora niezbędnego dokumentu DS 2019 aby móc rozpocząć procedurę wizową.
 6. WYBÓR LOTU – Uczestnicy, korzystający z połączeń lotniczych, oferowanych przez BTC, podają swoje preferencje dotyczące daty wylotu/powrotu i miasta przylotu/wylotu do/z USA. Na podstawie takich wytycznych BTC dokonuje rezerwacji przelotu. Płatność za bilet następuje po zatwierdzeniu lotu.
 7. SZKOLENIE „Orientation” – każdy Uczestnik programu jest zobowiązany do udziału w szkoleniu organizowanym przez CIEE/Greenheart/Janus (maj-czerwiec). Na szkoleniu omawiane są zasady programu, bezpieczeństwo i ubezpieczenie. Organizatorzy oferują szkolenie on-line, tak abyś bez problemu mógł skorzystać z Programu Work And Travel USA.
 8. WIZOWANIE – wypełniasz wniosek online (wg otrzymanych instrukcji), dokonujesz płatności online i składasz w biurze komplet dokumentów wizowych. Umawiamy Cię na spotkanie w Ambasadzie i asystujemy podczas całej wizyty.
 9. ODBIÓR PASZPORTU Z WIZĄ
 10. PAKOWANIE I WYLOT DO USA! – to najprzyjemniejsza część całego procesu! Na spotkaniach z naszymi ekspertami, a także byłymi Uczestnikami dowiesz się w co najlepiej zaopatrzyć się przed wyjazdem.
 11. POWRÓT – na rozpoczęcie roku akademickiego lub nie później niż 24 października (ostateczny termin powrotu z programu jest zależny od daty końcowej na dokumencie DS 2019 oraz od tego, na którym roku studiów jesteś.

W TRAKCIE CAŁEJ PROCEDURY, W TERMINACH PODANYCH W UMOWIE, NALEŻY DOKONAĆ PŁATNOŚCI I i II RATY ZA PROGRAM ORAZ BILET.

Mailowo będziemy przypominać o terminach i kwotach.

ROZWIALIŚMY TWOJE WĄTPLIWOŚCI? ZACZNIJ OD ZGŁOSZENIA UDZIAŁU!

DOKUMENTY

Szanujemy Twój czas i dlatego staramy się ograniczyć wszelkie formalności do niezbędnego minimum.  Jednak, aby „papierkowa robota” była dla Ciebie jak najmniej uciążliwa prosimy dokładnie wypełnić wskazane dokumenty i formularze oraz złożyć je w komplecie, w wyznaczonych terminach.

Część dokumentów różni się (zależnie od sponsora Twojego programu), zwróć uwagę na to, które należy pobrać w Twoim przypadku.

Sponsor
programu
CIEEGEJANUS
(lifeguards)

Przy zapisie

KARTA ZGŁOSZENIOWA

ZAPIS ONLINE

UMOWA WAT USA 2022

UMOWA WAT USA 2022

Dokumenty aplikacyjne
+ dodatkowe
(w 14 dni od umowy)

ONLINE

ONLINE

Aplikacja JANUS (częściowo online)

Umowa o pracę - opcja A
(nie później niż w podanym terminie)

Job offer CIEE

Job offer GE

nie dotyczy

 

DODATKOWO WSZYSCY

(również w ciągu 14 dni od podpisania umowy)

 • Zaświadczenie o studiowaniu –  najlepiej w jęz. angielskim
 • Kserokopia głównej strony paszportowej (paszport powinien być ważny min. do maja 2023)
 • Kserokopia poprzednich wiz J-1
 • CV (życiorys) w języku angielskim wraz ze zdjęcie. CV należy przesłać e-mailem w formacie .doc i nazwać plik “Nazwisko.Imię.CV” np. Kowalski.Jan.CV
 • OBCOKRAJOWCY! – kserokopia dokumentów potwierdzająca legalny pobyt w Polsce minimum do końca września 2022.
 • Kopie dowodów wpłat – po dokonaniu wpłat (zgodnie z Harmonogramem Wpłat).
 • Umowa z pracodawcą – po przejściu przez rekrutację
 • Dokumenty i wnioski wizowe – w terminie podanym przez BTC należy dostarczyć wskazane przez BTC wnioski (ze zdjęciem) i formularze wizowe, potrzebne do ubiegania się o wizę amerykańską w Ambasadzie/Konsulacie USA.

 

Sprawdź również: