18.05.2018 | PORADNIK WAT

No i czas wyfruwać! Ale co? Gdzie? I jak?

Nadszedł ten dzień. Za kilka godzin będziecie już w Stanach Zjednoczonych i oficjalnie rozpoczniecie swoje swoją przygodę z programem Work and Travel USA, ale zanim ten sen się spełni, czeka Was trochę procedur, które będziecie musieli przejść zarówno na obu lotniskach (wylotowym, przylotowym), jak i w samym samolocie.

Wszystko zaczyna się jeszcze w domu przy pakowaniu. Każda linia lotnicza ma swoje ograniczenia co do bagaży, które najlepiej sprawdzić na stronie przewoźnika. W tej kwestii kilka wskazówek już od nas macie tutaj.

Jeśli chodzi o produkty spożywcze to na teren USA nie możemy wwozić mięsa. Nawet puste pudełko po kurczaku z ryżem może wam przysporzyć kłopotów (autentyczna historia).

Idąc dalej…jesteście już na lotnisku agent odprawy potrzebuje od Was tylko paszport z wizą oraz adres, pod którym będziecie się znajdować podczas pobytu w USA (może być adres pracodawcy). Inne dokumenty (DS-2019) będą Wam potrzebne dopiero podczas kontroli na lotnisku w USA.

WAŻNE jest, aby uważnie przeczytać to co zawarte jest na karcie pokładowej (nr gate’u, godzina rozpoczęcia boardingu).

Rozważmy przypadek, w którym macie lot linią Lufthansa do Frankfurtu:

  1. nr lotu: LH 1349
  2. gate 32,
  3. godzina rozpoczęcia boardingu (wpuszczanie do samolotu): 14:00,
  4. godzina wylotu: 14:40.

Nikt nie każe wam czekać przy gate 32 od 14:00, bo w praktyce boarding i tak zaczyna się ok. 30 min przed odlotem, ale z drugiej strony, nikt nie wpuści Was do samolotu o 14:35, ponieważ boarding zamyka się ok 10-15 do wylotu. Godzina 14:40 to moment, w którym samolot kołuje już na pasie startowym.

Większość z Was czekają loty przesiadkowe na dużych europejskich lotniskach w Paryżu, Frankfurcie, czy Londynie. Warto jest sprawdzić sobie wcześniej mapę tych lotnisk, po to aby nie przeraziła Was informacja, że z jednego samolotu do drugiego czeka nas 20 minutowy spacer po terminalu.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie customs declaration, rozdawanego przez stewardesy tuż przed lądowaniem w USA:

https://goo.gl/images/qgGYEX

Ostatnia prosta to kontrola graniczna na lotnisku w Stanach. Tutaj będzie wam potrzebny paszport, DS-2019, oraz customs declaration. Urzędnik imigracyjny, z którym będziecie rozmawiać jest osobą, która decyduje o waszym wjeździe na terytorium USA. W tym momencie szczególnie nie polecamy różnych „nieporządanych” zachowań, bez skrupułów możecie zostać odrzuceni i wrócicie tym samym samolotem do Europy… póki co nie zdażyło się to naszym Uczestnikom, ale ze słuchu takie znamy. Gdy już podejdziecie do stanowiska, bezstresowo podajecie dokumenty, a później zostaną zebrane wasze odciski palców. Osoba z „imigration” zrobi wam zdjęcie i zada kilka prostych pytań, np.:

  • What is the purpose of Your visit?
  • Where are You going to stay?
  • What kind of job You’re going to do?
  • Do You have any relatives living in the US?

Co jakiś czas zdarza się, że osoby są brane na bardziej szczegółowe „przepytki”. Proszę się nie denerwować, choć wiemy, że strach ma wielkie oczy! Należy mieć przy sobie wszelkie dokumenty i namiary na sponsora i powiedzieć w jakim celu przybywacie :).

Po tym wszystkim odbieracie swój bagaż i przychodzicie przez jeszcze jedna kontrole gdzie wyrywkowo może zostać sprawdzony waż bagaż.

To już wszystko. Jesteście w USA! Enjoy Your summer!