NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

FAQ

czyli najczęściej zadawane pytania jakie otrzymywaliśmy i otrzymujemy od naszych Uczestników programu Work and Travel:

Czy można wyjechać na program Work and Travel USA będąc na urlopie dziekańskim?

Niestety nie. Trzeba posiadać status „aktywnego” studenta.

Jeśli kończę studia licencjackie/inż. w lutym/marcu czy mogę uczestniczyć w Work and Travel USA?

Tak, ale pod warunkiem rozpoczęcia kolejnych studiów (inny kierunek, kontynuacja, na tej samej lub innej uczelni) zaraz od semestru letniego. Osoby, które kończą edukację w marcu i nie podejmą dalszej nauki nie będą posiadały już statusu studenta. Rozmowy o wizę J-1 rozpoczynają się pod koniec marca i trwają do czerwca, podczas spotkania z konsulem należy pokazać ważną legitymację oraz indeks (lub wydruk z elektronicznego indeksu).

Jak dobrze muszę znać język angielski? Czy muszę przystąpić do jakiegoś egzaminu?

Jednym z głównych celów programu Work and Travel jest doskonalenie języka angielskiego, dlatego wymagana jest tylko znajomość w stopniu komunikatywnym, umożliwiającym porozumiewanie się. Po zapisie do programu pracownik biura przeprowadza z Uczestnikiem luźną rozmowę w celu oszacowania komunikatywności.

Czy mogę pojechać na program ze swoimi znajomymi? Jakie są szanse, że trafimy w to samo miejsce?

Oczywiście! W poprzednich latach pojawiały się grupy znajomych liczące aż 10 osób i wszyscy wyjechali do tego samego pracodawcy. W zależności od preferencji oraz znajomości języka angielskiego możecie pracować na różnych stanowiskach. Tacy pracodawcy, którzy są w stanie zatrudnić duże grupy, są jednak szybko rozchwytywani więc najlepiej zapisać się jak najwcześniej do programu!

Jak pogodzić sesję egzaminacyjną z wyjazdem na program?

Większość studentów decyduje się na wyjazd w pierwszej połowie czerwca gdyż najwięcej ofert do wyboru jest właśnie w tym okresie. Bardzo dużo osób stara się indywidualnie przełożyć sesję na wcześniejszy termin (np. zerówkowy). Pomocne jest zaświadczenie, które możemy wystawić każdemu Uczestnikowi, a które należy przedłożyć w dziekanacie. Profesorowie raczej są przychylni, gdyż takie wyjazdy przyczyniają się do jeszcze lepszej edukacji studenta, więc warto spróbować i podejść do egzaminów już na początku czerwca. Jeśli się nie uda – nie martw się! U nas mamy też pracodawców, do których możesz wyjechać nawet w lipcu!

Jak długo można przebywać w USA na programie Work and Travel?

Przebywać w USA można maksymalnie 5 miesięcy, w tym maksymalnie przez 4 miesiące, pomiędzy 25 maja a 30 września, można pracować. Każdy Uczestnik powinien opuścić USA do 1-go października, chyba że oficjalne rozpoczęcie nauki na jego uczelni ma miejsce w późniejszym terminie (studenci ostatniego roku mogą zostać w USA dłużej, nie przekraczając 5-ciu miesięcy pobytu). Zachęcamy do pozostania w USA jak najdłużej i nabycia jak największego doświadczenia!

Co to jest DS. 2019 form?

DS 2019 to pozwolenie na pracę, wydawane przez sponsora, który upoważnia Cię do ubiegania się o wizę J-1. Dokument może być ważny maksymalnie przez cztery miesiące i nie dłużej niż do 30 września (takie są zasady dla Uczestników studiujących w Polsce).

Jak wygląda procedura otrzymania wizy i DS 2019?

Przed wyjazdem do USA organizator przekaże nam formularz DS 2019, który wraz z paszportem, wnioskami wizowymi, zdjęciem i opłatą wizową złożymy w Ambasadzie USA. Na podstawie tych dokumentów Uczestnik uzyskuje wizę J-1. Do paszportu z wizą zostanie również dołączony, podpisany przez konsula DS 2019.
Na miejscu w USA należy wystąpić o Social Security Number. W tym celu należy udać się do biura Social Security Office z paszportem i DS 2019 oraz wypełnić specjalny wniosek – otrzymasz potwierdzenie złożenia wniosku, a właściwy numer zostanie przysłany pocztą na podany przez Ciebie adres w USA (po około 2-6 tygodniach). Pracodawca może Cię przyjąć do pracy na podstawie tymczasowego numery Social Security Number.

Czy mogę przedłużyć wizę?

Nie, nie można przedłużyć wizy. Możesz pracować jedynie w czasie określonym w DS 2019, który jest zależny od dat Twojej dostępności, dat wakacji na Twojej uczelni i dat dostępnych dla Twojego kraju (25 maj – 30 wrzesień).

Czy koszt programu Work and Travel się zwraca?

Uzależnione jest to od rodzaju oferty, na którą się zdecydujesz. Jednak, nawet najniższa stawka za godzinę pozwala na zarobienie wystarczającej kwoty, by koszt wyjazdu na W&T pozwalał na utrzymanie się na miejscu. Wszystko zależy od Ciebie! Ile czasu poświęcisz na pracę, czy znajdziesz dodatkową pracę, czy będziesz wszystko wydawał na przyjemności itp. Na pewno należy nastawić się na wyjazd na minimum 12 tygodni. Jak mówią Uczestnicy programu Work and Travel USA to nie koszt, a inwestycja – nauka języka, możliwość poznania amerykańskiej kultury od podszewki, zwiedzanie Stanów i niesamowite przygody odmieniły życie wielu młodych osób i pozwoliły ukierunkować ich przyszłość!

Czy będę mieć zapewnione zakwaterowanie podczas Work and Travel USA?

Zależy to przede wszystkim od pracodawcy. Jeśli pracodawca nie zapewnia zakwaterowania jest to wyraźnie zaznaczone w opisie oferty – w miarę możliwości staramy sie wówczas pomóc w znalezieniu zakwaterowania. Uczestnicy przeważnie mieszkają w pokojach 2-4 osobowych o różnym standardzie (czasami w apartamentach z basenem, siłownią, czasami w pokojach porównywalnych do akademików). Opłaty wynoszą od 25 do 120 USD tygodniowo za osobę.

Co to jest SEVIS?

To jest ważny FAQ- SEVIS to system wprowadzony przez Rząd Stanów Zjednoczonych w celu monitorowania przepływu Uczestników międzynarodowych programów edukacyjno-kulturowych. Obowiązkiem każdego Uczestnika jest przekazanie m.in. poprzez www.mysevis.com w terminie 10 dni od daty początkowej dokumentu DS 2019 pełnych danych dotyczących miejsca zamieszkania i prac

Czy w czasie pobytu w USA jestem ubezpieczony?

Tak, w koszt programu wliczone jest kompleksowe ubezpieczenie, zgodne z wymaganiami Rządu USA, obejmujące koszty leczenia (do 100 000 USD), utratę bagażu, odpowiedzialność cywilną, etc. W naszej ofercie CIEE oferuje ubezpieczenie na cały pobyt, pozostałę organizacji do daty końcowej na dokumencie DS-2019 (nie dłużej niż do 30.09)

Ile mogę zarobić? Czy wyjazd jest opłacalny na program Work and Travel?

Program Work & Travel nie jest programem zarobkowym. Pierwsza część programu podczas której pracujesz ma jedynie pomóc zrealizować cele wymiany, jakimi są: nabycie cennego doświadczenia w pracy, poznanie kultury USA, polepszenie znajomości języka angielskiego, możliwość zwiedzania USA, nawiązanie międzynarodowych znajomości.

Czym najlepiej i najtaniej podróżować po Stanach?

Jeśli zamierzasz podróżować osób wraz ze znajomymi i dużo zwiedzić to najwygodniejszym i często zarazem najtańszym sposobem jest kupno używanego samochodu. Za auto „na chodzie” trzeba zapłacić co najmniej 500 USD. Do tego trzeba doliczyć drogie ubezpieczenie (nawet do 500 USD). Jeśli chcesz podróżować przez krótszy okres (1-2 tygodnie) to tańsze może okazać się wypożyczenie samochodu ( ok. 30-100 USD za 1 dzień) czy też „campera”. Jeśli podróżujesz solo lub we 2 osoby to połączenia lotnicze mogą okazać się idealnym rozwiązaniem (planując wczesniej można trafić na dobre „deale”. Stosunkowo tanim środkiem tranportu jest linia autobusowa „Greyhound”, ale wiadomo… jest to mniej wygodnie i czasochłonne.

Do kiedy powinien być ważny paszport?

Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy po zakończeniu Programu. Jeśli nie masz paszportu lub data ważności upływa przed tym terminem należy wyrobić nowy. Radzimy nie odkładać tego na ostatnia chwile, ponieważ w okresie przedwakacyjnym czas oczekiwania może być dość długi

Jakie dokumenty należy mieć ze sobą na granicy USA?

Urzędnik imigracyjny będzie wymagał od Ciebie następujących dokumentów:
– ważnego paszportu (min. 6 miesięcy po powrocie) z aktualną wiza J-1 oraz formularzem DS 2019;
– biletu lotniczego do/z USA;
– środków pieniężnych w wysokości min. 800-1000 USD

Co należy zrobić bezpośrednio po przylocie do USA?

Udać się we własnym zakresie do swojego pracodawcy – otrzymasz od nas wskazówki dotyczące sposobów i kosztów transportu. Należy też pamiętać o konieczności rejestracji w SEVISie.

Jaka jest różnica czasowa pomiędzy Polską a USA?

Różnica wynosi od 6 do 9 godzin ponieważ Stany Zjednoczone obejmują 4 strefy czasowe np. gdy Polsce jest godz. 21.00, w Nowym Jorku jest 15.00 a w Los Angeles 12.00.

Czy muszę płacić podatki w USA? Czy mogę otrzymać zwrot podatku?

Tak, we wszystkich stanach z Twojej wypłaty będzie odprowadzony podatek federalny (około 15%) i stanowy (około 5%), a w niektórych (przeważnie większych miastach) również lokalny. Po powrocie z USA, na poczatku następnego roku kalendarzowego możesz ubiegać się o zwrot tych podatków. Korzystając z usługi biura BTC „Zwrot Podatku – TAX REFUND” możesz odzyskać nawet 100 % zapłaconego podatku

Co należy zrobić w przypadku zgubienia dokumentów podczas programu Work and Travel?

Przede wszystkim przed wyjazdem należy zrobić co najmniej 2 kopie wszystkich dokumentów (paszportu, wizy, formularza DS 2019, prawa jazdy, etc.). Będą w USA najbezpieczniej jest nosić ze sobą tylko kopie dokumentów – jest to przyjęte i akceptowane w Stanach, a oryginały trzymać w bezpiecznym miejscu. Jeśli jednak zgubisz paszport lub DS 2019 należy skontaktować się z organizacją i polską ambasadą.

Czy aby prowadzić samochód w USA wystarczy tylko polskie prawo jazdy?

Sytuacja jest dość skomplikowana i dziwna. W niektórych stanach policjanci poproszą tylko o polskie prawo jazdy, w innych o międzynarodowe, a w jeszcze innych o obydwa. Dlatego przed wyjazdem radzimy również wyrobić międzynarodowe prawo jazdy (w miejscu, w którym otrzymaliście polskie prawo jazdy).

Czy można i jakie warunki należy spełniać, aby wypożyczyć samochód w USA?

Można, z tym ze trzeba mieć min. 21 lat, prawo jazdy (najlepiej polskie i międzynarodowe) oraz koniecznie kartę kredytowa z odpowiednim limitem.

Czy wiza do USA umożliwia wyjazd do Kanady, na rejs po Bahamach lub Meksyku?

Wyjeżdżając do Meksyku lub Kanady nie potrzebujesz dodatkowej wizy. Przed wyjazdem gdziekolwiek poza granice USA musisz koniecznie skontaktować się z organizacją, w celu otrzymania pozwolenia – podstemplowania dokumentu DS 2019. Należy również pamiętać, iż podróże poza granice USA dozwolone są tylko w trakcie ważności DS 2019 (zabronione są w okresie dodatkowych 30 dni turystycznych). Jeśli wybierasz się gdzieś indziej (np Ameryki Południowej lub na Kubę), to  sprawdź najpierw czy nie potrzebna będzie Ci wiza lub jakieś inne pozwolenie żeby móc wjechać.

Czy można otworzyć konto bankowe w USA?

Tak. Na podstawie Social Security Number, paszportu, wizy i DS 2019 można otworzyć konto w banku, na które można wpłacać zarobione pieniądze, a następnie przesłać je do Polski.

Czy obcokrajowiec studiujący w Polsce może brać udział w programie Work and Travel USA?

Tak, jednak poza standardowymi wymogami musi dostarczyć kopię wizy lub karty stałego pobytu w Polsce – dokument musi być ważny minimum do czasu powrotu z programu.

   

Sprawdź również: