31.05.2024 | ZWIEDZANIE

Najpopularniejsze Parki Narodowe w USA: Odkryj Amerykańską Przyrodę

Stany Zjednoczone to kraj obfitujący w piękne zakątki natury. Ze względu na ogromny obszar, zwiedzenie całego kraju zajęłoby długie miesiące, a nawet lata. To jednak nie oznacza, że powinniśmy rezygnować z podziwiania amerykańskiej przyrody. Warto poznać najpopularniejsze parki narodowe, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w USA.

Wielki Kanion Kolorado, Arizona

Wielki Kanion Kolorado, uznawany za „wielki cud natury”, to przełom rzeki Kolorado, charakteryzujący się specyficznym widokiem. Erozja rzeki spowodowała przepołowienie wyżyny, ukazując skały z poprzednich er. Kanion ma długość 446 km i głębokość sięgającą nawet 1,6 km. Popularnym miejscem jest platforma Skywalk, wybudowana w 2007 roku, która pozwala zobaczyć kanion z wysokości 1200 metrów od jego dna. To idealne miejsce dla miłośników adrenaliny i niezapomnianych widoków.

Dolina Śmierci, Kalifornia

Dolina Śmierci, czyli Death Valley, to najgorętsze miejsce w USA z najsilniejszymi wiatrami. Jest także jednym z najcieplejszych obszarów na Ziemi, z najwyższą zanotowaną temperaturą 56,7 °C. Bezodpływowa depresja na pustyni Mojave otoczona jest pasmem górskim Panamint. Na terenie Doliny Śmierci można zobaczyć „wędrujące kamienie” na Racetrack Playa, wyschniętym dnie jeziora. Kamienie te, mimo swojego ciężaru, przesuwają się po ziemi, pozostawiając za sobą ślady. To zjawisko nadal pozostaje zagadką dla naukowców.

Park Narodowy Everglades, Floryda

Park Narodowy Everglades na Florydzie to jedyny subtropikalny park narodowy w USA, nietknięty przez rękę człowieka. Everglades to najwolniej płynąca rzeka na świecie, po której można przemieszczać się specjalnymi łodziami. To idealne miejsce dla zwierzyny, z licznymi ptakami, owadami, gadami i ssakami. Znajdują się tu unikalne lasy cyprysowe. Indianie nazywali to miejsce „rzeką traw”. Park oferuje również możliwość obserwacji aligatorów w ich naturalnym środowisku oraz wycieczki po bagnach.

Park Narodowy Yellowstone, Wyoming, Montana, Idaho

Park Narodowy Yellowstone, leżący na granicy trzech stanów, jest najstarszym parkiem narodowym na Ziemi, utworzonym w 1872 roku. Yellowstone jest pełen gorących źródeł i gejzerów, dzięki komorze magmowej pod nim. Najbardziej znanym gejzerem jest Old Faithful, który wybucha regularnie co około 90 minut. Park przecina wąwóz rzeki Yellowstone. Oprócz zjawisk geotermalnych, znajdują się tu góry Absaroka Range z bogatą florą i fauną. Można tu spotkać takie zwierzęta jak bizony, niedźwiedzie grizzly czy wilki.

Odkrywanie tych parków narodowych to niezapomniane doświadczenie. Każdy z nich oferuje coś unikalnego i warto uwzględnić je w planach podróży po USA. A jakie miejsca dopisalibyście do naszej listy najpopularniejszych parków narodowych w USA? Podzielcie się swoimi sugestiami w komentarzach!

Przeczytaj również: