13.03.2018 | PORADNIK WAT, PROGRAMY

OMG! Rozmowa z pracodawcą z USA!?

Jak przygotować się aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Zasadniczym celem programu Work and Travel USA jest poznanie kultury Stanów Zjednoczonych w szeroko pojętym tego słowa znaczeniu – poznanie języka, popularnych zwrotów, struktur  i słów używanych przez Amerykanów jest jednym z nadrzędnych korzyści wynikających z udziału w programie. Aby zapisać się do niego wystarczy posiadać „komunikatywny” poziom opanowania języka angielskiego. Komunikatywny , czyli taki, który pozwoli uczestnikowi na zrozumienie zadawanych pytań i udzielnie zasadnych odpowiedzi – nie trzeba przejmować się gramatyką czy wyszukanych słownictwem . Czasem najprostsze zwroty najlepiej oddadzą sens przekazywanych myśli. Rozmowa kwalifikacyjna stanowi naszą wizytówkę i autoprezentację posiadanych kompetencji. Co należy zrobić aby podczas interview ws pracy wakacyjnej pokazać się z jak najlepszej strony?

VOCABULARY

Jest lista słów i terminów, które z całą pewnością wykorzystamy na rozmowie. Do „pewniaków” na każdej rozmowie zaliczyć możemy pytania o: kierunek studiów, ulubione hobby, dlaczego ten konkretny pracodawca, kilka cech charakteru itp.

LISTENING

przygotowując się do rozmowy warto pooglądać seriale bądź programy w języku angielskim, tak aby osłuchać się z językiem i wyłapać konstrukcje i sposób zadawania pytań przez „native speakerów”. Nie trzeba być biegłym w języku angielskim żeby zacytować np „How ya doin’?”

BE PREPARED

przed rozmową należy dokładnie zaznajomić się z wybraną ofertą, pracodawcą i lokalizacją, tak aby na rozmowie wiedzieć np jakie stanowisko najbardziej nas interesuje i zeby móc pokazać że się przygotowalismy do rozmowy. Jeśli coś jest niejasne warto zadawać pytania. Rozmowa kwalifikacyjna (niezależnie czy ws programu Work & Travel czy stałej pracy) polega na dialogu dwóch stron – nie tylko rekruter ma prawo zadawać nam pytania. Pokazanie płynności w mowie i umiejętność dialogu w języku obcym na pewno zaowocują propozycją pracy przeznaczonej dla najlepszych kandydatów.

PRACTISE MAKES PERFECT

Jeśli rozmowa kwalifikacyjna kojarzy nam się ze stresem, warto zrobić próbne interview z kimś znajomym bądź z samym sobą przed lustrem. Zadawanie pytań i udzielanie na nie odpowiedzi stanowi świetny trening przed rozmową i efektywnie wpływa na redukcję stresu.

SELF-CONFIDENCE

Na rozmowie „face to face” z pracodawcami z USA warto być sobą i nikogo nie udawać! Rekruterzy, czyli pracownicy Waszego docelowego miejsca wakacyjnej pracy, to osoby przyjaźnie nastawione do uczestników, podróżujące po całym świecie i posiadające ogromne doświadczenie z przeprowadzaniu tego typu rozmów. Rozumieją oni zdenerwowanie i stres uczestników. Bycie sobą i sprawianie wrażenie pewnego siebie pomogą przekonać pracodawcę, że jesteśmy dobrymi kandydatami i warto nas przyjąć.

Należy pamiętać, że na rozmowie trzeba jedynie pokazać umiejętność komunikatywnego poziomu opanowania języka. Nie trzeba być ekspertem z angielskim C1 – nim zostaje się po 3-4 miesiącach w USA ????

Wykorzystanie przedstawionych wyżej porad z pewnością zaowocuje otrzymaniem zatrudnienia a co za tym idzie – spędzenia niezapomnianej przygody w Stanach Zjednoczonych. Powodzenia! ✊ ??????