17.09.2020 | Bez kategorii, CIEKAWOSTKI, PORADNIK WAT, PROGRAMY, ZWIEDZANIE

Work and Travel USA 2020 kontra COVID

Jak co roku o tej porze, Polscy studenci przebywający na programie Work and Travel USA byliby najprawdopodobniej w trakcie cześci TRAVEL swojego programu – czyli podróżowaliby po USA. Niestety w obliczu niefortunnej rzeczywistości jaką przyniosła pandemia korona wirusa, w marca wyjazd na wakacje 2020 stanął pod znakiem zapytania. To był bardzo ciężki okres zarówno dla studentów jak i dla agencji, które musiały zmierzyć się z zupełnie niespotykaną, nową i co najgorsze, niejasną do samego końca, sytuacją.

Do końca nie było odwołania programu przez co wszyscy byli przekonani, że program się jednak odbędzie. Niestety w związku z przesunięciem procesowania wiz przez ambasadę oraz później ogłoszoną w czerwcu przez prezydenta Trumpa proklamacją dotyczącą zawieszenia wyjazdów imigracyjnych i nieimigracyjnych do Stanów Zjednoczonych, studenci z Polski po raz pierwszy od ponad 25 lat nie wyjechali na program Work and Travel USA. Oczywiście nie znaczy to, że program w tym roku się nie odbył.

Studenci z takich państw jak np. Turcja, Bułgaria, Rosja, czy też z Ameryki Południowej, gdzie rekrutacja i procesowanie wiz odbywa się dużo wcześniej niż w Polsce, pojechali do USA tym samym utrzymując coroczną tradycję programową. Teraz, w zależności od dat programowych albo już wrócili do swoich krajów, albo są w trakcie podróżowania po USA i przeżywania swoich najwspanialszych przygód! Oczywiście w tym roku podróżowanie jest nieco ograniczone, ale zapewne są też wynikające z tego korzyści! Na najpopularniejszych szlakach turystycznych nie ma takich tłumów co zwykle, więc można dłużej i bardziej cieszyć się pięknymi widokami, które dała nam matka natura. Długie oczekiwanie w kolejkach do atrakcji turystycznych typu Empire State Building – nie istnieje! Jeśli ciekawi jesteście jak wyglądał program Work and Travel 2020 można śledzić różne relacje uczestników z Turcji, czy Rosji np. na Instagramie #workandtravel2020, czy też na Facebooku.Jak widać, program Work and Travel USA przerwy rocznej nie miał, część Uczestników normalnie pracowała, a potem podróżowała. Zapewne program wygląda w tym roku inaczej. Niektórzy Amerykańscy pracodawcy ucierpieli na tym, że większa część studentów m.in. z Polski nie przyjechała na program. Są przedsiębiorstwa, które w ogóle się nie otworzyły ponieważ nie było komu pracować. W myśl prezydenckiej proklamacji wyjazdy do USA zostały zawieszone aby cudzoziemcy nie stanowili zagrożenia dla rynku pracy… a było jak było. Amerykańskie firmy czekają z utęsknieniem na kolejny sezon, na międzynarodowy teamem z całego świata, aby móc wreszcie normalnie funkcjonować, czekają na Program Work and Travel USA 2021!

Studenci tym samym zamiast spełniać swoje marzenia w USA pozostali w Polsce. Jak spędzili oni tegoroczne wakacje gdy ich plany zostały pokrzyżowane? Większość, tak jak w czasie całej pandemii pozostowała z nami w stałym kontakcie i dzieliła się swoimi zdjęciami z wakacji z różnych części Polski czy też Europy. Powstała też ciekawa inicjatywa wyjazdu do Chorwacji we wrześniu „ American Reunion” dla wszystkich osób, które były kiedyś na programie Work and Travel lub planowały go w 2020 roku.

Wszystko to pokazało, że w dobie pandemii Polscy studenci nie poddają się, wierzą w swoje marzenia i uparcie brną do celu. A naszym zadaniem jest te marzenia w 2021 roku spełnić. Będziemy stać na straży wyjazdu, nie stracimy niezłomnego ducha, który pcha nas do przodu i na pewno się nie poddamy!

Wyjedziecie do USA w 2021! Promise :).
Niedługo zaczynamy!