14.01.2019 | CIEKAWOSTKI, PORADNIK WAT

5 rzeczy, których warto nauczyć się od Amerykanów!

Amerykanie z natury są uśmiechnięci, mili, sympatyczni i otwarci. Mają pozytywne nastawienie do życia i innych ludzi, a co za tym idzie są bardziej ufni i życzliwi. Przedstawiamy Wam listę:

Amerykański luz

W USA, szczególnie w większych miastach, jest mnóstwo różnych narodowości, a co za tym idzie panuje wszelaka kulturowość i odmienność. Nie ma tutaj sztywnych zasad zachowania. W efekcie można być sobą. Np. szata nie jest wyznacznikiem tego kim jesteś. Nikt nie spojrzy dziwnie na Ciebie jeśli w rolkach będziesz jechała metrem, lub w szlafroku pójdziesz po bułki do sklepu :).

Otwartość

Wyjeżdżając do USA na pewno dostrzeżecie mnóstwo różnic kulturowych pomiędzy nami a Amerykanami. Może Was wręcz zdziwić ich nieustający uśmiech na twarzy. Każdego dnia możecie wielokrotnie usłyszeć pytanie”How are you?” (jak się czujesz/masz?) nawet od sąsiadów czy też nieznanych Wam przechodniów.  To wszystko sprawia, że żywimy do takich osób od razu sympatię i chcemy z nią nawiązać kontakt.

Wsparcie lokalne/narodowe

W przypadku tragedii, kataklizmów np. utraty domu w wyniku pożaru, czy huraganu Amerykanie zbierają się i pomagają sobie nawzajem. Oferują pomoc, np dach nad głową, organizują zbiórki rzeczy czy też pieniędzy. Przy tragediach narodowych rząd wspiera poszkodowanych i angażuje naród do pomocy. Starają się zawsze dostrzec pozytywy i dzięki temu napędzają się nawzajem aby zaradzić problemowi.

Bezterminowe zwroty

W Stanach można zwrócić większość zakupionych rzeczy nawet po latach. W Polsce by to nie przeszło, natomiast w USA większość osób po prostu nie nadużywa tego przywileju. Jeśli coś używali i zużyli to w życiu nie przyjdzie im do głowy oddawanie czegoś takiego.

Przedsiębiorczość i elastyczność

W Stanach panuje kult jednostki, ogromna wiara, że jesteśmy sami odpowiedzialni za swój los. Amerykanie są szalenie przedsiębiorczy w szukaniu pracy, zmienianiu kwalifikacji czy miejsca zamieszkania. Tutejszy system zapewnia bardzo małą siatkę bezpieczeństwa w porównaniu do krajów Europejskich. W USA nawet dziecko bogatych rodziców jeżeli chce kupić rower otwiera stoisko z lemoniadą. Na studiach większość Amerykanów utrzymuje się sama, bez względu na zamożność rodziców.

Wolność i tolerancja

Amerykanie to naród imigrantów, dlatego są znacznie bardziej niż Polacy przyzwyczajeni do różnorodności. Tolerancja wobec różnych kultur zapoczątkowała poszanowanie dla praw nie tylko mniejszości narodowych, ale też religijnych, czy seksualnych. Przebywając w tak zróżnicowanym wewnętrznie społeczeństwie przez dłuższy czas, można wyciągnąć dla siebie prosty wniosek – choć każdy jest inny, wszyscy są równi i w ramach prawa mają swobodę myśli, słowa i czynu.