17.01.2024 | CIEKAWOSTKI

Jak przygotować się do wyjazdu na Work and Travel?

Czy marzysz o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Ten poradnik przeprowadzi Cię przez całą procedurę krok po kroku, aż do samego wyjazdu. Dzięki niemu Twój amerykański sen stanie się osiągalny i łatwy do spełnienia! 😀

Procedura wyjazdu na program Work and Travel

Pierwszym krokiem, by wyjechać do Stanów Zjednoczonych na program Work and Travel, jest wypełnienie zapisu online na stronie Stany.pl. W ciągu 24 godzin ktoś z naszego zespołu skontaktuje się z Tobą, by omówić szczegóły wyjazdu i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Dostaniesz również umowę, którą należy przeczytać i jak najszybciej podpisać. Następnie należy dokonać opłaty aplikacyjnej. Pamiętaj, że aby stać się formalnie zapisanym uczestnikiem, potrzebne jest podpisanie umowy i wpłacenie opłaty aplikacyjnej. 🙂

przygotowanie do work and travel

Formalności i aplikacja sponsora

Po ukończeniu formalności, otrzymasz dostęp do strony naszego sponsora CIEE, którą należy wypełnić wymaganymi danymi. Spokojnie! Otrzymasz również instrukcję, która pomoże Ci wszystko uzupełnić bez przeszkód. Wyślemy Ci również test z języka angielskiego oraz przeprowadzimy krótką rozmowę po angielsku, aby poznać Twój poziom języka. 🙂

Gdy aplikacja na stronie sponsora będzie dostępna i uzupełniona, a język angielski zostanie sprawdzony, nadejdzie czas na rozmowę rekrutacyjną z Twoim przyszłym pracodawcą! To idealna okazja, abyś mógł lepiej poznać swojego pracodawcę, a on Ciebie. Podczas rozmowy bądź sobą, uśmiechaj się i odpowiadaj na zadane pytania. Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące pracy, śmiało możesz też zapytać!

Gdy już dostaniesz pracę, nadejdzie czas na określenie preferencji odnośnie biletów lotniczych. Możesz zlecić nam kupienie biletów, a my wyślemy Ci ofertę lotu najbardziej pasującą do Twoich preferencji.

Od marca rusza procedura wizowa! Wypełnisz wniosek wizowy (dostaniesz instruktaż, jak to zrobić) oraz odbędziesz rozmowę wizową w amerykańskiej ambasadzie w Warszawie lub Krakowie.

Po otrzymaniu wizy zostaje już tylko pakowanie!

Co ze sobą zabrać na wyjazd na program Work and Travel?

Przede wszystkim będziesz potrzebować wszystkich ważnych dokumentów. Są one niezbędne, aby przejść przez granicę na lotnisku oraz do późniejszego funkcjonowania w Stanach Zjednoczonych. Potrzebna Ci będzie wiza, paszport, potwierdzenie opłaty SEVIS, DS-2019, Karta I-94, Karta ISIC. Możesz również zabrać ze sobą prawo jazdy, jeśli je posiadasz i planujesz poruszać się po USA samochodem. Dobrym pomysłem jest też wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy, ponieważ w niektórych stanach może być ono wymagane.

Podróż do USA. Przygotowanie do lotu i podróży.

Jesteś już po wszystkich krokach procedury! Wiza jest już w paszporcie, bilety na lot zostały kupione, a Twój pracodawca czeka na Ciebie. Ale co teraz? Jak będzie wyglądał lot? Jak z lotniska dostaniesz się do pracodawcy?

Zazwyczaj loty do Stanów Zjednoczonych są z przesiadkami, więc warto się na to przygotować. Podróż może być długa, dlatego warto zaopatrzyć się w przekąski, wodę, dobrą książkę, serial i cierpliwość. 😉 Na lotnisku dobrze jest pojawić się dwie godziny przed odlotem, aby na spokojnie mieć czas na nadanie bagażu, przejście kontroli bezpieczeństwa i znalezienie swojej bramki. Później pozostaje już tylko wygodnie usiąść w fotelu samolotu i czekać na rozpoczęcie Twojej amerykańskiej przygody.

Po wylądowaniu w Stanach Zjednoczonych czeka Cię odprawa paszportowa oraz kontrola wizy, ale spokojnie! Przywitaj się, pokaż wizę i odpowiadaj na pytania. Gdy już przejdziesz przez granicę, czas na dojazd do pracodawcy.

Nasi uczestnicy sami organizują sobie dojazd z lotniska do pracodawcy. Jednak podamy Ci linki do stron popularnych przewoźników (polecamy wcześniejsze kupno biletu). Zatem z lotniska udaj się na dworzec autobusowy lub pociągowy i ruszaj w dalszą drogę!

praca wesołe miasteczko na programie work and travel

U pracodawcy. Pierwsze dni i szkolenia.

Gdy dotrzesz do pracodawcy, udaj się do odpowiedniego miejsca (zazwyczaj jest to recepcja), gdzie dostaniesz klucze do pokoju oraz wszystkie ważne informacje dotyczące Twojego zakwaterowania, zasad oraz planu szkolenia. Następnie znajdź swój pokój, zapoznaj się ze współlokatorami, rozpakuj i poczuj się jak w domu. 🙂

Pierwsze dni pracy zazwyczaj są szkoleniem wdrażającym w pracę. Podczas szkolenia nauczysz się wszystkiego, co potrzebujesz wiedzieć na temat Twojej pracy, zasad i samego pracodawcy. Kiedy już wdrożysz się w rytm pracy, zaufaj nam, praca pójdzie jak z płatka! Poznasz w niej dużo nowych osób z całego świata i nabędziesz nowe umiejętności!

Podsumowanie

Wyjazd w ramach programu Work and Travel to nie tylko praca, ale przede wszystkim niesamowita przygoda i okazja do rozwoju osobistego. Ten poradnik pomoże Ci się przygotować i przejść przez wszystkie etapy bez stresu. Nie przegap tej szansy na przeżycie własnej amerykańskiej przygody!