16.05.2017 | CIEKAWOSTKI

Ciekawostki o Stanach Zjednoczonych

Wybierasz się do USA i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o kraju, w którym spędzisz najbliższe tygodnie? W tym artykule prezentujemy bardziej i mniej znane ciekawostki o Stanach Zjednoczonych Ameryki. Niektóre z pewnością cię zaskoczą!

Ciekawostki o Stanach Zjednoczonych

 1. Pełna nazwa tego kraju to United States of America, czyli Stany Zjednoczone Ameryki. Na świecie używa się skrótu USA.
 2. Czy wiedziałeś, że Stany Zjednoczone zamieszkuje ponad 323 miliona osób? Z tego powodu kraj ten zajmuje 3. miejsce pod względem liczby ludności! A ta liczba wciąż się zwiększa.
 3. Na jeden kilometr kwadratowy przypadają jednak tylko 33 osoby! Wszystko ze względu na różnorodność krajobrazu w USA i bardzo małe zaludnienie w niektórych rejonach.  Jest to stosunkowo mała liczba, gdyż w Polsce na przykład na jeden kilometr kwadratowy przypadają aż 123 osoby.
 4. Na terenie kraju znajduje się ponad 10 milionów osób z polskimi korzeniami.
 5. Uważa się, że Amerykę pierwsi odkryli Wikingowie około 1000 roku n. e. Jednakże najbardziej znany jest Krzysztof Kolumb, który przez wiele wieków uznawany był za pierwszego odkrywcę.
 6. USA ma swoje motto, są nim słowa  „Ufamy Bogu”.
 7. Powierzchnia Stanów to 9 373 967 km² . Polska to jedyne 312 679 km², a więc USA jest trzydzieści razy większe niż Polska!
 8. Co ciekawe,  na poziomie federalnym w USA brak języka urzędowego, jednak de facto jest nim język angielski.
 9. Czy wiesz, jakie miasto jest najbardziej zaludnionym miejscem na terenie całych Stanów Zjednoczonych Ameryki? Jest to oczywiście Nowy Jork!
 10. New York City był pierwszą stolicą USA, teraz jest nią Waszyngton. NYC odebrano tę rolę w 1790 roku.
 11. USA posiada kilkanaście wysp na Pacyfiku i Atlantyku.
 12. Najwyższym szczytem jest McKinley (6 194 m n.p.m.), który znajduje się w górach Alaska, na terenie Parku Narodowego Denali.
 13. Stany Zjednoczone Ameryki uzyskały niepodległość od Wielkiej Brytanii w 4 lipca 1776, jednak niepodległość została uznana w 1783 roku. Jest ono świętowane 4 lipca i określane jest mianem „Independence Day”.
 14. Nieco ponad 78% Amerykanów uważa się za chrześcijan.
 15. Co symbolizuje flaga USA? Znajduje się na niej 50 gwiazd, które uosabiają 50 stanów.  Natomiast symbolem pierwotnych kolonii jest 13 pasów.

Co więcej…

 1. Wbrew pozorom Stany nie są największym producentem filmów. Są nim Indie!
 2. To tutaj narodziło się kilka bardzo popularnych stylów muzycznych. Między innymi country, jazz, rock, gospel, metal czy hip-hop, ale nie są to jednak jedynie gatunki wywodzące się z USA.
 3. Czy wiedziałeś, że Stany mają najbardziej rozbudowaną sieć autostrad? To prawie 80 tysięcy kilometrów!
 4. Choć oficjalnym zwierzęciem stanu Kalifornia jest grizzly, był on ostatni raz widziany na tym terenie w latach 20. XX wieku.
 5. W Stanach nie ma programów ogólnonarodowych, tak jak na przykład w Polsce. Z reguły na danym terenie działa kilka kanałów nadających niektóre programy większych sieci (FOX, CBS itp.). Interesujący jest fakt, że czasami na różnych kanałach można zobaczyć te same programy telewizyjne lub seriale.

USA to niesamowity kraj!

A czy Ty znasz jakieś ciekawostki dotyczące Stanów Zjednoczonych? Podziel się nimi 🙂