20.09.2016 | PORADNIK WAT

Podróżowanie w USA

Stany Zjednoczone, to wielki i rozległy kraj, który praktycznie co kilkaset (a niejednokrotnie nawet kilkadziesiąt) kilometrów nas zaskakuje swoimi kontrastami. USA z całą pewnością trzeba zaznaczyć na mapie najciekawszych podróży do zaliczenia.

Jeśli raz tam pojedziesz, to w przyszłości na pewno powrócisz, ponieważ zatęsknisz za wspaniałymi zakątkami, interesującymi ludźmi, odmiennymi zwyczajami, a nawet różnorodną kuchnią – powszechnie uznawaną za ciężką i niezdrową, aczkolwiek urozmaiconą smacznymi odmianami lokalnymi i etnicznymi. Wszystko, co poznasz w USA okaże się wyjątkowe, nawet jeśli na pierwszy rzut nie przypadnie Ci coś do gustu, to za moment jednak znajdziesz coś ciekawego, pozytywnego. Szybko zauważysz różnice w stosunku do tego z czym zetknąłeś się podróżując po Europie.

Regiony USA

Stany Zjednoczone, to pod względem wielkości, trzeci kraj świata. Stany zjednoczone to dosłownie 50 zjednoczonych stanów. Kraj ten od lat przyciąga potężne rzesze turystów z całego świata. Nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie tu coś dla siebie, gdyż każdy region USA kryje w sobie charakterystyczne i niespotykane walory turystyczne. Tajemnicza, naturalna i dzika Alaska, egzotyczny i wulkaniczny archipelag hawajski, malownicza. „europejska” Nowa Anglia, łagodne, zielone Appalachy na wschodzie, rozległe i płaskie tereny stanów środkowych, potężny łańcuch Gór Skalistych na zachodzie, Wielkie Jeziora, Wielkie Wyżyny, kaniony,  zachwycające parki narodowe, słoneczne plaże Kalifornii, Florydy i całej zatoki Meksykańskiej – to i wiele innych ciekawych obszarów przyciąga swym wyjątkowym urokiem miliony turystów.

Klimat

Klimat w USA jest generalnie umiarkowany, jednak przez swoją wielkość, na terenie USA można mieć styczność praktycznie z każdym klimatem. W niektórych regionach spotkać się można z klimatem tropikalnym (Floryda, Hawaje), arktycznym (Alaska), suchym (Arizona, Teksas, Utah, Nevada) i półsuchym (Wielkie Wyżyny).

Amerykański „lifestyle”

Podczas pobytu w USA warto zwrócić uwagę na styl życia, mentalność i zwyczaje mieszkańców różnych narodowości i kultur (Afryki, Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej). Nie bez powodu na USA mówi się „melting pot of all cultures”. Mentalność społeczeństwa amerykańskiego bardzo różni się od zachowań zaszczepionych w kulturze europejskiej. Amerykanie są narodem zdecydowanie bardziej otwartym, spontanicznym i optymistycznie nastawionym do życia. Widać to na każdym kroku. Mimo, że naród ten tworzą mieszkańcy pochodzący z różnych części świata, poczucie ich przynależności do kultury amerykańskiej oraz duma narodowa są bardzo silne.Wpływy tych kultur łatwo rozpoznać zwiedzając poszczególne dzielnice znanych wielkich miast. W okresie wakacyjnych podróży po USA turystom często towarzyszą dźwięki kierunków muzycznych, jakie narodziły się właśnie w USA, a więc jazzu, bluesa, country, hip hopu, soulu i rapu.

Amerykańskie święta

W amerykańskiej  kulturze pojawia się dużo świąt, co zwykle uatrakcyjnia pobyt w USA oraz odpowiada amerykańskiemu stylowi życia. Amerykanie lubią się bawić i łatwo oraz chętnie zarażają tym turystów podczas organizowanych na otwartych przestrzeniach piknikach i koncertach. Święto Niepodległości w USA przypadające 4 lipca to dzień pełen wrażeń i atrakcji. Obchodom towarzyszą liczne występy, salutowanie flagi, parady, pochody, degustacje lokalnych potraw oraz zawsze i wszędzie piękny wieczorny pokaz sztucznych ogni. Przebywając w USA w trakcie wakacji, choć raz trzeba wziąć czynny udział w świątecznych imprezach. Na koniec wakacji, w pierwszy weekend września przypada np. Labor Day- Święto Pracy, które Amerykanie lubią spędzać grillując rodzinnie. Bardzo zjawiskowo obchodzone są wszystkim znane święta: Valentine’s Day, Halloween czy Thanksgiving Day.

Sporty

Amerykanie kochają sport. Ich ulubione sporty to baseball i futbol amerykański. Kilka razy w tygodniu w sezonie letnim obserwuje się mecze baseballowe. Warto choć raz zainwestować, aby móc poczuć klimat rozgrywek i amerykańskiej kultury. Superbowl – mistrzostwa w futbolu – traktują prawie jak święto.

Dawniej wyprawa do USA, ze względu na uwarunkowania wizowe lub finansowe, pozostawała wyłącznie w sterze marzeń trudnych do zrealizowania. Obecnie Stany Zjednoczone Ameryki są w zasięgu możliwości nawet studentów. Oferta młodzieżowych i studenckich wyjazdów do USA jest bardzo atrakcyjna, warto wykorzystać ją do celów turystycznych. Dzięki programom takim jak Work and Travel USA Internship USA, PCT USA, czy High School USA zyskujesz od 4 aż do 19 miesięcy legalnego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Jesteś ubezpieczony, posiadasz niezbędne dokumenty zapewniające Ci legalną pracę, masz więc możliwość samodzielnego utrzymania się na miejscu, zdobywasz nowe doświadczenia i …podróżujesz! Czy inna oferta zapewni Ci podobnie długi pobyt w USA przy tak atrakcyjnych warunkach? Wycieczka wykupiona w biurach podróży okaże się bardzo kosztowna i krótka.