7.11.2018 | HIGH SCHOOL USA, PROGRAMY

High School USA – małe miasteczka są fajne!

Dlaczego małe miasteczka są idealnymi miejscem dla uczniów na programie High School USA?

Zazwyczaj gdy słyszymy o Ameryce, często kojarzymy ją głównie z miejscami takimi jak Nowy Jork, Los Angeles, czy Miami. Znamy te miasta z filmów i o takiej Ameryce często marzymy.  Decydując się jednak na roczny wyjazd do szkoły średniej w USA, na program High School USA, na wizie J-1, Uczniowie najczęściej trafiają do mniejszych miejscowości. Dlaczego tak się dzieje?

Specyfikę USA tworzą nie tylko wielkie miasta, budynki i ulice, które znamy z filmów. Składają się na nią zwykłe miejsca, gdzie mieszkają lub mieszkali niezwykli ludzie. To jest właśnie ta „ prawdziwa” Ameryka, którą chcemy aby każdy Uczestnik programu mógł doświadczyć  i przeżyć.

Poznajcie listę 10 powodów, dla których  to właśnie małe miasta są najlepszymi miejscami dla Uczestników wymiany na programie High School USA 🙂

high school usa

  1. Będziesz najbardziej atrakcyjnym i „intrygującym” nowym Uczniem.

Mniejsze szkoły nie są tak dobrze znane uczniom z wymiany lub obcym kulturom, a zatem ludzie będą bardzo podekscytowani, aby Cię poznać. Ponieważ szkoła jest mniejsza (choć zazwyczaj i tak będzie większa od Twojej obecnej), nie będziesz mógł po prostu wtopić się w tłum. Będziesz fajną dziewczyną / chłopakiem, który przeszedł długą drogę do spełnienia swojego marzenia, a ludzie będą Cię szanować i podziwiać. Pomoże to również w zgromadzeniu wokół siebie mnóstwa nowych przyjaciół.

  1. Poznasz dużo więcej nowych osób

Im mniejsze miasto, tym więcej osób będzie można poznać. Brzmi dziwnie, ale tak to zwykle działa … u nas zresztą też. Podczas programu High School USA, Twoja rodzina goszcząca najprawdopodobniej będzie miała wiele kontaktów w mieście i będzie uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Z pewnością znają wiele osób w mieście i zapoznają Cię z nimi wszystkimi. Ponadto zostaniesz wprowadzony jako „ich student wymiany”.

  1. Będziesz mógł zapisać się do każdej drużyny, czy zespołu.

Mniejsze szkoły będą po prostu szczęśliwe, że będą miały w swoim zespole osobę międzynarodową. To dla takiej drużyny nie lada wyróżnienie. Zobaczysz, że wszyscy chętnie pokażą Ci zasady gry w baseball, czy amerykański futbol, będą niemal się bić o Ciebie;) W dużych miastach, ze względu na możliwości, niestety szkoły rzadko zezwalają uczniom międzynarodowym na zapisanie się do jakiejkolwiek drużyny. Często w szkolnej reprezentacji grają już osoby, które zajmują się tym bardzo długo, lub jest długa lista rezerwowa, a kluby są np bardziej elitarne i nie można się do nich po prostu zapisać „z ulicy”.

  1. Luźna atmosfera

Życie w dużych miastach na pewno jest bardzo stresujące. Każdy pędzi do pracy lub szkoły, jest strasznie głośno i tłoczno. W mniejszych miejscowościach trudno nawet o komunikację miejską, wszyscy żyją spokojnie, nie śpieszą się. Na pewno warto mieszkać z dala od zgiełku dużego miasta, oddychać świeżym powietrzem i relaksować się po szkole :). Taka atmosfera pozwala na lepsze wykorzystanie programu High School USA.

  1. Bezpieczniejsze środowisko

Trudno sobie wyobrazić, że w USA na przedmieściach i w małych miejscowościach nie ma płotów, czy wysokich ogrodzeń, a samochód zostawia się na parkingu często z kluczykami w stacyjce. Niewyobrażalne prawda? A jednak w mniejszych miejscowościach jest mniej przestępstw, ponieważ każdy zna wszystkich. Wszyscy by wiedzieli w ciągu kilku godzin, gdyby coś się stało i kto to zrobił. Nie trzeba więc się bać 🙂

  1. Wszyscy są zaangażowani w ducha szkoły

Zauważysz, jak wszyscy spędzają piątkowe wieczory podczas meczu piłki nożnej lub jak wszyscy kupują towar od drużyny siatkarskiej. Wszyscy w mieście są jakoś związani ze szkołą i sportem, czy to babcia, która ma wnuka w drużynie koszykówki, czy nauczyciela, który kieruje grą.

  1. Możesz nawet mieszkać u dyrektora Twojej szkoły

Gdy trafisz do miejscowości liczącej ok. 1200 możesz nawet trafić na placement, gdzie Twoją Host rodziną będzie dyrektor Twojej szkoły. W małych miejscowościach każda rodzina pełni dużą rolę w społeczeństwie, angażuje się w życie lokalne.

  1. Najprawdopodobniej zapoznasz się z lokalnym Kościołem 🙂

Małe społeczeństwa w Ameryce są ogólnie bardziej religijne niż większe miasta. Na wymianie trzeba się starać być otwartym na temat kościoła, warto doświadczyć niedzielnej mszy. Zazwyczaj są one prowadzone w sposób zabawny, często gra gospel i wszyscy uwielbiają tam chodzić. Jeśli trafisz do rodziny religijnej, a nie jesteś osobą wierzącą, nie wyłączaj się na nowe doświadczenia! Spróbuj z nimi pójść na mszę, bo to część ich życia i dlatego tam jesteś!

  1. Łatwo wszędzie się dostać

 Amerykańscy nastolatkowie mogą uzyskać prawo jazdy mając już 14 lat, więc wszyscy Twoi znajomi będą prawdopodobnie mieli już samochód. Oznacza to, że zwykle będziesz mieć kogoś, kto będzie mógł Cię gdzieś zawieźć. Tak naprawdę jednak wszystko czego będziesz potrzebować na takim programie, czyli sklepy, czy restauracje  będą w odległości spaceru, czy jazdy na rowerze 🙂

  1. Przyjaźni, otwarci i życzliwi ludzie

Jest to niewątpliwie podpunkt, który odnosi się do całej Ameryki, tak samo jak do małych miast. Możesz przywitać się z kimś na ulicy bez dziwactwa lub zacząć rozmawiać z nieznajomym w sklepie spożywczym i nie jest to niezręczne. Wyobraź sobie, że obca osoba spotyka Cię, uśmiecha i mówi do Ciebie „ cześć, jak się masz?” To jest naprawdę bardzo miłe i serdeczne, a po powrocie do Polski, gwarantujemy, że będzie Ci tego brakować.

Podsumowując nie bój się wziąć udział w programie tylko dlatego, że trafisz do małego miasteczka, bo może to być najlepsza rzecz, jaka Ci się kiedykolwiek przydarzyła! Jak widzisz jest mnóstwo zalet takich miejsc 🙂