7.11.2018 | HIGH SCHOOL USA, PROGRAMY

Różnice HS USA a HS PLUS

Na który program lepiej się zdecydować: High School, czy High School Plus?

Programy High School USA i High School PLUS to dwa programy, które umożliwiają spędzenie roku szkolnego w USA, jednak różnią się one podstawowymi założeniami. Decydując się na jeden z nich warto rozważyć czego tak naprawdę oczekujemy od takiego wyjazdu, ponieważ każdy z nich oferuje inne korzyści i możliwości.

Warto zaznaczyć, że w obu przypadkach programy stawiają za główny cel wymianę kulturową oraz umożliwiają uczniom w wieku 15-18 lat poznania Amerykańskiej rzeczywistości poprzez podjęcie nauki w amerykańskich szkołach średnich.

Program High School USA jest najpopularniejszym programem wyjazdowym wśród Uczniów klas licealnych. Wyjazd odbywa się na wizie studenckiej J-1, która daje możliwość tylko jednorazowego uczestnictwa w  programie.

W ramach programu Uczestnik otrzymuje tzw. „placement” od organizacji sponsorującej. Ten placement, przydzielony odgórnie,  może być praktycznie wszędzie, we wszystkich Stanach ( poza Hawajami i Alaską). Wymaga się więc dużej elastyczności od Uczestników. Otrzymanego placementu nie można zmienić. Placementy otrzymuje się zazwyczaj w mniejszych miejscowościach, odbiegających od stereotypowej wizji Stanów Zjednoczonych. To gdzie licealista otrzyma placement, determinuje gdzie bedzi chodził do szkoły.

Uczestnik nie może wybrać konkretnej szkoły, ani miasta do którego będzie uczęszczać ( może natomiast za dodatkową opłatą wybrać konkretny stan, w ramach którego będzie znaleziony placement). Podczas trwania programu Uczestnik mieszka u amerykańskiej rodziny goszczącej, która jest starannie wyselekcjonowana przez organizację oraz bierze udział w życiu miejscowej społeczności amerykańskiej. Rodzina ta nie otrzymuje żadnego dofinansowania, jest to rodzina wolontariacka, która przez goszczenie nastolatków z całego świata poznaje miejsca, w których nigdy nie była i być może nigdy nie będzie.

Uczestnik trafia do szkoły publicznej, gdzie chodzi do równoległej klasy. Publiczna szkoła na programie High School nie gwarantuje uzyskania High School Diploma (choć zdarza się to często), w sytuacji gdy Uczestnik nie ma jednak takiej możliwości, może zdać eksternistycznie egzamin GED, który także może mu dać wstęp na studia ( jest honorowany przez Uczelnie wyższe w Polsce).

Program High School PLUS natomiast jest bardziej indywidualny, dający Uczestnikom możliwość dokonywania wyborów (selekcja konkretnych szkół, co za tym idzie, lokalizacji, przedmiotów/sportów itp. Amerykańskie szkoły średnie przyjmujące Uczestników oferują nie tylko wysoki standard nauczania, ale daje także ogromne możliwości tym, którzy chcą kontynuować naukę w USA.

Wyjazd na program High School PLUS odbywa się na wizie studenckiej F-1, która daje możliwości wielokrotnego uczestnictwa w  programie, a co za tym idzie kilkuletnie uczęszczanie do szkoły.

Uczestnik wybiera sobie maksymalnie 3 szkoły, do których chciałby aplikować. Mogą to być szkoły zarówno publiczne, prywatne oraz szkoły z internatem. Są to szkoły płatne, prestiżowe, które oferują szeroki wachlarz przedmiotów oraz ciekawych zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie mają szansę na rozwijanie swoich zdolności i talentów, a także mogą przygotowywać się do podjęcia nauki na Uniwersytetach w całych Stanach Zjednoczonych. Szkoły średnie w USA, z którymi współpracuje CIEE dają przeróżne możliwość – od koncentracji na konkretnej dziedzinie przez otrzymania High School Diploma (odpowiednik polskiej matury). W dalszej perspektywie ułatwiają także aplikowania na amerykańskie uniwersytety. Uczestnik może wybierać szkoły zarówno w dużych, popularnych miastach takich jak Miami, Los Angeles, San Francisco, Nowy Jork oraz w mniejszych miejscowościach.

Na podstawie wysłanej przez Uczestnika aplikacji dobierana jest Rodzina Goszcząca, u której mieszka i funkcjonuje lub decydując się na prywatną szkołę – mieszka w internacie. W przypadku programu High School Plus Rodziny Goszczące otrzymują zapłatę od organizacji za goszczenie ucznia. Wybierając program High School PLUS należy mieć świadomość, że koszty programu są dużo większe, zaczynają się od ok 19,000 USD za rok ponieważ rząd amerykański nie finansuje czesnego w szkole.

Oba programy niosą za sobą niezliczone korzyści. Każdy z nich spowoduje, że poszerzysz swoje horyzonty, nauczysz się samodzielności i odpowiedzialności. Dzięki wymianie rozwiniesz swoją osobowość, zbudujesz pewność siebie, podszkolisz język angielski i nawiążesz wiele przyjaźni na całe życie. Ponadto wyjazd ten jest cennym punktem w życiorysie i dużym atutem w późniejszej karierze naukowej i zawodowej. Marzenia trzeba realizować i warto skorzystać z szansy jaką oferują takie programy.