NAUKA W USA

Zanim przedstawiamy jak wygląda nauka w USA i typowy dzień w amerykańskiej szkole średniej (liceum w USA), powiemy jak wygląda tamtejszy system edukacyjny:

Szkoła podstawowa = Elementary school (kl 1- 6)
Gimnazjum = Junior High School (kl 7- 9)
Liceum = High School (10 -12)

Rok szkolny w USA nie ma oficjalnych dat. Nauka w USA w szkole tradycyjnie rozpoczyna się w drugiej połowie sierpnia lub na początku września. Koniec roku szkolnego przypada na koniec maja lub na początku czerwca (w zależności od terminu rozpoczęcia).

W trakcie trwania roku szkolnego są dwie przerwy w nauce (ferie): jedna dwutygodniowa na przełomie grudnia i stycznia oraz tygodniowa na wiosnę (spring break).

Obecność na zajęciach jest obowiązkowa, „wagary”,opuszczenie lekcji bez odpowiednio uzasadnionego powodu są traktowane poważnie. Jeśli będziesz chorować to należy o tym fakcie poinformować szkołę.

PLAN ZAJĘĆ

Harmonogram jest oczywiście sprawą indywidualną szkoły, niemniej jednak charakterystyczne jest to, że lekcje zazwyczaj zaczynają i kończą się tak samo codziennie.  Najczęściej pierwszy dzwonek jest między 8.00 a 9.00, a zajęcia trwają do ok. 15.00 – 16.00. Codziennie jest 30 min – 1h przerwa na lunch.

Harmonogram dnia zależy od przedmiotów, które w większości wybierane są przez uczniów, oczywiście w ramach wyznaczonych przez szkołę. Szkoła może wymagać na przykład zaliczenie:

  • 4 lat matematyki,
  • 4 lat angielskiego,
  • 3 lat języka obcego,
  • 2 lat WFu
  • 2 lat biologii,
  • 2 lat informatyki,
  • 1 rok sztuki/plastyki,
  • 1 roku innego przedmiotu ścisłego (np chemii, fizyki),

Wymagania ustalane są przez każdą szkołę indywidualnie. Uczniowie w każdym roku mają 5-7 przedmiotów, z których zajęcia odbywają się codziennie, reszta się zmienia zależnie od dnia. Po południu odbywają się zajęcia sportowe, teatralne, taneczne czy muzyczne, które uczniowie wybierają sobie. Zestaw przedmiotów zmienia się co roku.

nauka w amerykańskiej szkole

PRZYKŁADOWY grafik:

8.30-9.20: Precalculus (matematyka)
9.25-10.15: French  (j. francuski)
10.20-11.10: English Literature
11.15-12.15: lunch
12.15-13.05: Biology (biologia)
13.10-14.00: PE (WF)
14.05-15.05: Ceramics (ceramika)

LUNCH uczniowie jedzą w szkolnej stołówce, zazwyczaj mają do wyboru jedno z kilku dań. W skład lunchu wchodzi główne danie, sałatka, ważywo lub owoc oraz napój.

NAUKA W USA. OCENY

System ocen w szkole średniej w USA opiera się na ocenie literowej, która to odpowiada liczbie uzyskanych punktów. Grade Points Average (GPA) oznacza średnią. Od uczestników programu High School oczekuje się utrzymywania średniej ocen na poziomie min. „C” (lub wyższe – jest to zależne od szkoły). W razie problemów z nauką, nauczyciele oferują pomoc w celu podciągnięcia ocen.

  • A+ – ocena bardzo wysoka (6)
  • A – ocena wysoka; (5)
  • B – ocena powyżej średniej; (4)
  • C – ocena średnia; (3)
  • D – ocena dostateczna; (2)
  • F – ocena niedostateczna. (1)

POZIOM

Poziom edukacji w szkole jest o wiele trudniej ocenić, niż jest to w przypadku szkół polskich, ponieważ w high school nie ma jednolitej podstawy programowej, i poziom zależy głównie od ambicji uczniów (“lepsze” szkoły to te, które przyciągają bardziej ambitnych, ale często, wybierając odpowiednie przedmioty, można uzyskać taki sam poziom edukacji w szkole na szczycie rankingu co tej na jego końcu).

NAUKA W USA. PODEJŚCIE

Liceum w USA znacznie różni się od typowego polskiego liceum. Program nauczania główny nacisk kładzie na umiejętności praktyczne i samodzielność myślenia, w mniejszym stopniu obejmuje natomiast teorię. Nauczyciele są bardziej otwarci, pomocni, stają się niemalże „ przyjaciółmi”, którzy na pewno docenią wkład i zainteresowanie Ucznia przedmiotem oraz wysiłek włożony w opanowanie wiedzy. Nauka odbywa się więc bardziej bezstresowo.

ZAJĘCIA DODATKOWE

Nauka w amerykańskiej szkole nie może pominąć zajęć dodatkowych, czyli „Extracurricular activities”. Są one bardzo ważnym elementem edukacji, a w szczególności właśnie w High School w USA. Amerykańskie szkoły pragną przygotować swoich uczniów do życia nie tylko pod względem akademickim, ale także przez wrażliwość na sztukę, rozwijanie ich kreatywności, oraz dbanie o zdrowie fizyczne. Doświadczenia z pracy zespołowej, sukcesy i porażki, z którymi mają styczność np na boisku są bardzo cenne w późniejszym życiu uczniów. Oferty zajęć dodatkowych różnią się w zależności od szkoły, ale są to najczęściej sporty (koszykówka, siatkówka, pływanie, futbol amerykański, lekkoatletyka itp) oraz zajęcia artystyczne (teatr, taniec, śpiew, zespoły muzyczne, fotografia, dziennikarstwo, wolontariat itp). Jeżeli trenujecie jakiś sport w Polsce lub jesteście zaangażowani w teatr, taniec lub inne zajęcia i chcecie kontynuować rozwijanie swoich pasji w nowej szkole, skontaktujcie się z trenerem lub nauczycielem prowadzącym daną grupę – na pewno pomogą wam w zrozumieniu oferty szkoły i podjęciu decyzji.

Zachęcamy do oberzenia filmiku Kasi Mecinski (kanał youtube: Fifty na Pół), która na przykładzie szkoły, którą sama ukończyła, opowiada o tym jak wygląda nauka w High School w USA: