najczęściej zadawane pytania

1. Czy muszę składać zeznanie podatkowe w Niemczech?

Jeśli zamieszkiwałeś na terenie Niemiec ponad 6 miesięcy (w tym także jeśli okres ten przypada na 2 lata podatkowe) jesteś traktowany na równi z podatnikiem niemieckim i jesteś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego.

2. Czy moje dochody w Niemczech podlegają opodatkowaniu także w Polsce?

Dochody brutto uzyskane podczas pracy w Niemczech, niezależnie czy ubiegasz się o zwrot podatku czy nie, musimy wykazać w zeznaniu podatkowym w Polsce.

3. Jak długo trwa procedura zwrotu?

W Niemczech nie ma formalnie określonych terminów, w których urząd rozpatrzy wniosek i zrealizuje zwrot. Zazwyczaj okres wynosi 3 miesiące, nie powinien być dłuższy niż 6 miesięcy.

4. Co to jest Steuernummer?

Jest to numer podatkowy, odpowiednik polskiego NIP.

5. Co to jest Lohnsteuerkarte?

Karta podatkowa, znajdują się na niej informacje o dochodach uzyskanych, klasie podatkowej. Podana jest również wartość zapłaconych podatków. Jeśli podatnik nie otrzyma takiej karty podatkowej, to powinien przedstawić nam zastępcze zaświadczenie podatkowe (Besondere Lohnsteuerbescheinigung.

6. Czy korzystniej jest się rozliczać samodzielnie czy ze wspołmałżonkiem?

Bardziej zyskowne jest rozliczenie wraz ze współmałżonkiem, ponieważ podstawa opodatkowania będzie wyższa i tym samym zwrot podatku będzie wyższy.

7. W jakich sytuacjach zwrot podatku może okazać się utrudniony lub wręcz niemożliwy?

Polacy pracujący w Niemczech są grupą narażoną na oszustwa podatkowe. Zdarzają się przypadki, kiedy pracodawca niemiecki sam rozlicza podatek bez informowania o możliwości zwrotu, sam odbiera należną pracownikowi kwotę z niemieckiego urzędu skarbowego. Co więcej, ujawniają się też zabiegi nieudostępniania Polakom dokumentów podatkowych. Dlatego ważne jest zdobycie przed przyjazdem do Polski Lohnsteuerkarte bądź Besondere Lohnsteuerbescheinigung.

8. Co jeszcze powinieniem uwględnić?

W Niemczech w określonych sytuacjach zwrot podatków może być wyższy, jeśli jesteś w stanie wykazać, że:
– pracowałeś/aś więcej niż 50% czasu w domu używając określone pomieszczenia co najmniej w 90% do celów zawodowych, w rozliczeniu możesz odliczyć koszty czynszu i opłat do kwoty 1250 EUR
– poniosłeś/aś koszty promocji swojej osoby w procesie szukania zatrudnienia np. koszty fotografii, artykułów papierniczych, zamieszczania ogłoszeń prasowych oraz koszty podróży (na miejsce rozmów kwalifikacyjnych).

Dodatkowo jeśli posiadasz podpis elektroniczny, procedura składania wniosku w niektórych urzędach może odbywać sie w Formie elektronicznej. W takim wypadku poprosimy Cię o oświadczenie o podpisie elektronicznym.

9. Czy uzyskany zwrot podatku powinien zostać ponownie opodatkowany w Polsce?

Nie, ponieważ kwota, którą uzyskamy ze zwrotu stanowi wyrównanie różnicy między podatkiem należnym i odprowadzonymi zaliczkami (nie jest to zatem dochód). To dochód brutto uzyskany w Niemczech stanowi podstawę opodatkowania, którą powinno się wykazać w polskim zeznaniu podatkowym. Ta wielkość będzie miała wpływ na wysokość podatku płaconego w Polsce (może bowiem podwyższać stopę podatkową podatku).