22.11.2017 | CIEKAWOSTKI

Thanksgiving Day- co to za święto?

Święto Dziękczynienia to jedno z najważniejszych amerykańskich świąt, obchodzone jest w każdy czwarty czwartek listopada. Jest to święto kultywujące więzi rodzinne, a także niezwykła okazja do wyrażania wdzięczności za wszystko co nas dobrego spotkało w życiu.

HISTORIA ŚWIĘTA

Upamiętnia ono ucztę wydaną w 1621 r. przez gubernatora kolonii Plymouth.

Mieszkańcy Plymouth przybyli do Nowej Anglii na pokładzie statku Mayflower w 1620 r.

Niestety, z powodu niedostatków żywności i licznych chorób, pierwszą, srogą zimę w nowym miejscu przeżyła tylko część oryginalnej załogi. Losy pasażerów Mayflower potoczyłyby się pewnie w nienajlepszym kierunku, gdyby nie pomoc Indian, którzy nauczyli Pielgrzymów jak zdobywać jedzenie w nowym zmieniającym się środowisku, m.in. jak uprawiać kukurydzę czy łowić ryby. 

Kiedy nastała kolejna jesień, a pielgrzymi zakończyli swoje pierwsze, niezwykle udane żniwa, gubernator William Bradford zarządził uroczystą ucztę. Prócz mieszkańców Plymouth, zaprosił także Indian z plemienia Wampanoag, aby wspólnie uczcić pokaźne zbiory. Choć dokładne menu trzydniowej uczty nie jest znane, dokumenty histoycze sugerują, że na stole pojawił się indyk. Ponad dwieście lat później, prezydent Abraham Lincoln ogłosił Święto Dziękczynienia świętem narodowym, obchodzonym co roku w czwarty czwartek listopada. W tym roku przypadają 23 listopada.

TRADYCYJNE MENU

Menu współczesnych kolacji zapewne odbiegają od tego, czym raczyli się pierwsi pielgrzymi ze statku Mayflower, ale nadal ważną rolę odgrywają w nim dania z lokalnych składników, np. kukurydzy i słodkich ziemniaków. Jednak niekwestionowaną gwiazdą stołu jest indyk. Tradycyjnie, indyka podaje się pieczonego w całości, a jako dodatki najczęściej serwuje się sos z żurawin i puree ze słodkich ziemniaków.

WSPÓŁCZESNE ŚWIĘTOWANIE

Święto Dziękczynienia jest tuż obok Bożego Narodzenia najważniejszym świętem w Stanach Zjednoczonych, który ma charakter świecko-religijny. Amerykanie tradycyjnie spotykają się wówczas w kameralnym gronie na uroczystych obiadach, na których nie może zabraknąć oczywiście w/w indyka. Wspólnym posiłek jest „główną atrakcją” świętowania, po posiłku amerykańskie rodziny bardzo często zasiadają wspólnie przed telewizorem i oglądają ulubiony serial lub świąteczny film. Ponieważ święto jest dniem wolnym od pracy i zawsze obchodzone jest w ostatni czwartek listopada, Amerykanie już w środę masowo wyjeżdżają na długi weekend do mieszkających w różnych zakątkach Stanów rodzin.

Uczestnicy naszego programu High School USA, czyli uczniowie spędzający rok szkolny lub semestr w USA, ze względu na termin, co roku mają okazję uczestniczyć w Thanksgiving Day. W amerykańskich szkołach, poza lekcjami przypominającymi o historii i znaczeniu Świeta Dziękczynienia organizowane są przedstawienia z udziałem uczniów, zbiórki charytatywne  na rzecz bardziej potrzebujących, lub akcje wolontariatu – np. przygotowywanie posiłków dla bezdomnych. Wszystko to w charakterze – „dziękuję za to co mam i chcę się tym dzielić z innymi”.

UŁASKAWIENIE INDYKA

Z amerykańskimi obchodami Święta Dziękczynienia wiąże się również niezwykle interesujący zwyczaj zasługujący na więcej niż tylko wspomnienie – „Turkey Pardoning Ceremony”, czyli akt łaski względem wybranego wcześniej indyka. Coroczną prezydencką tradycję ułaskawiania indyków oficjalnie rozpoczął prezydent George Bush w 1989 roku. Pomimo to jej początków historycy doszukują się już w 1863r., kiedy prezydent Abraham Lincoln na prośbę swego synka Tada oszczędził bożonarodzeniowego indyka. Ciekawe jak w tej roli wypadnie prezydent Trump.

CIEKAWOSTKI

  • Ponieważ przygotowanie perfekcyjnego indyka to sprawdzian bycia prawdziwym Amerykaninem,  jeden z największych hodowców tych ptaków – firma Butterball – od ponad 35 lat prowadzi darmową linię telefoniczną czynną 24h/7 Butterball Turkey Talk-Line. Darmowa infolinia ma na celu uchronić zagubionych i zestresowanych kucharzy amatorów przed kulinarnymi niepowodzeniami. Podobno odbiera się tam ponad 100 tysięcy telefonów rocznie!
  • Po zjedzeniu indyka wyjmowany jest z niego mostek – wishbone, czyli „kość życzeń”. Dwie osoby z rodziny wypowiadają w myślach swoje życzenie, ciągnąc za kość w swoja stronę. Na spełnienie marzenia może liczyć ten, komu zostanie w ręku większą część;)
  • Od 1924 r. w godzinach porannych na Manhattanie w Nowym Jorku rozpoczyna się dziękczynna parada Macy’s. Znana jest głównie z dużych balonów, które przedstawiają głównie postaci z kreskówek. Najczęściej w historii parady był nią pies Snoopy. Ponad 44 mln osób ogląda ten spektakl w telewizji, a kilka milionów obserwuje go osobiście. Podobne imprezy np America’s Thanksgiving Parade w Detroit, oraz inne, trochę mniej popularne, odbywają się tego dnia w całych Stanych Zjednoczonych.
  • Dzień Dziękczynienia jest obchodzony również w Kanadzie, w drugi poniedziałek października. Święto jest związane z angielskim odkrywcą Martinem Frobisherem, założycielem jednej z kanadyjskich osad.
  • Piątek po Święcie Dziękczynienia (nazywanym „Black Friday”) jest ulubionym i długo wyczekiwanym dniem roku dla zakupoholików. To wtedy zaczynają się wielkie wyprzedaże w sklepach. Rzeczy można kupić o kilkadziesiąt procent taniej. W tym dniu sklepy otwierają się nawet o 4 nad ranem i czynne są do późnych godzin nocnych. Mimo to kolejki ciągną się kilometrami.
  • Koniec celebracji związanych ze Świętem Dziękczynienia jest początkiem przygotowań do spendu związanego ze Świętami Bożego Narodzenia.