Dla Amerykanów 4 lipca jest dniem wyjątkowym.
Tego dnia świętuje się rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii. Wszystko zaczęło się w roku 1766, kiedy to 13 pierwszych kolonii stanęło do walki o niepodległość z Królestwem Wielkiej Brytanii. Data ta uważana jest za dzień narodzin Stanów Zjednoczonych, a akt stał się symbolem narodzin amerykańskiej wolności. Po zakończeniu wojny, mieszkańcy USA zatrzymali tradycję i chcieli celebrować ten dzień, wyrażając w ten sposób dumę i poczucie jedności narodowej.
Przypadający na środek lata Dzień Niepodległości jest ważnym patriotycznym wydarzeniem i okazją dla rodzin na wspólne spędzenie wolnego czasu. Tego dnia nad ogrodami unosi się zapach grillowych przysmaków, grupki znajomych popijają zimne drinki przyglądając się niesamowitym pokazom sztucznych ogni urządzanym niemal w każdym mieście, a ulicami płyną tłumy ubrane w stroje w barwach narodowych. W całym kraju organizowane są świąteczne parady, festyny, koncerty muzyki country i mecze baseballowe, a wszystko to w atmosferze patriotyzmu i radości.
W większych miastach odbywają się widowiskowe pokazy sztucznych ogni dla kilkuset tysięcy ludzi. Największy pokaz ma miejsce w Nowym Jorku i wystrzeliwane jest tam ponad 20 ton fajerwerków. W ramach obchodów, podczas uroczystości, tysiące imigrantów zostaje odznaczonych amerykańskim obywatelstwem. W bazach amerykańskich wojsk oddawane są salwy honorowe. O północy wykonywany jest wystrzał z każdego stanu USA. Ameryka przybiera barwy narodowe, przy domach obowiązkowo wywieszane są flagi, a ulice i sklepy zostają odpowiednio udekorowane. 4 lipca obfituje również w pikniki rodzinne, grillowe oraz festiwal folkowy, prezentujący muzykę i kulturę kraju. Ponadto w telewizji nie braknie wystąpień politycznych, historycznych filmów i wspomnień. Tradycją są publiczne przemówienia dotyczące patriotyzmu. a także spotkanie prezydenta USA z weteranami i ich rodzinami.
„4 lipca” to z całą pewnością jedno z ulubionych i najbardziej hucznych amerykańskich świąt.
KRÓTKO, ZWIĘŹLE I NA TEMAT…
.., czyli najpopularniejsze zwyczaje związane z Independence
- pokazy sztucznych ogni – od zapierających dech w piersiach spektakli po skromne pokazy w parkach – którym towarzyszy patriotyczna muzyka: „The Star-Spangled Banner”, „God Bless America”, „America the Beautiful”, „My Country, 'Tis of Thee”, „This Land Is Your Land” czy „Stars and Stripes Forever”
- pikniki i grille rodzinne (miliony Amerykanów uciekają 4 lipca przed upałem na plaże)
- weekendowe wypady za miasto
- dekorowanie domów, sklepów, ulic kolorami amerykańskiej flagi: czerwonym, białym,
- festiwal folkowy (Smithsonian Folklife Festival), który zawsze trwa dwa weekendy i prezentuje kulturę i muzykę danego
- przemówienia
- parady, obowiązkowo w barwach narodowych, koncerty,
- „salute to the union” – wystrzał z broni z każdego stanu USA wykonywany o północy z baz wojskowych
Obserwując w jaki sposób Amerykanie obchodzą to święto możemy się wiele nauczyć. Przede wszystkim prawdziwej miłości oraz szacunku do własnego kraju i tego, że chcą tę miłość i szacunek manifestować. Dekorowanie domów flagami, kładzenie dłoni na sercu, gdy tylko pojawi się hymn, czy kupowanie tych wszystkich ciast, koszulek, czapeczek czy talerzy lub kubków z motywem flagi amerykańskiej jest właśnie tą formą manifestacji. To jest szczere, nie wymuszone, nikt nie każe im przecież wydawać pieniędzy na kolejne zestawy papierowych talerzy z motywem flagi, które są droższe niż te bez nadruku, oraz na nowe bluzki, na których oprócz tej samej flagi co zawsze jest nowa data, z bieżącym rokiem. Nikt nie oczekuje od nich, że będą ubierać niemowlęta i małe dzieci w ubranka z motywem flagi, które są na raz, czy zakładać im tenisówki z patriotycznym motywem, w których też potem na co dzień się nie chodzi.