29.06.2018 | CIEKAWOSTKI

Urodziny USA- najważniejsze amerykańskie święto!

Dla Amerykanów 4 lipca jest dniem wyjątkowym.

Tego dnia świętuje się rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii.  Wszystko zaczęło się w roku 1766, kiedy to 13 pierwszych kolonii stanęło do walki o niepodległość z Królestwem Wielkiej Brytanii. Data ta uważana jest za dzień narodzin Stanów Zjednoczonych, a akt stał się symbolem narodzin amerykańskiej wolności. Po zakończeniu wojny, mieszkańcy USA zatrzymali tradycję i chcieli celebrować ten dzień, wyrażając w ten sposób dumę i poczucie jedności narodowej.

Przypadający na środek  lata Dzień Niepodległości jest ważnym patriotycznym wydarzeniem i okazją dla rodzin na wspólne spędzenie wolnego czasu. Tego dnia nad ogrodami unosi się zapach grillowych przysmaków, grupki znajomych popijają zimne drinki przyglądając się niesamowitym pokazom sztucznych ogni urządzanym niemal w każdym mieście, a ulicami płyną tłumy ubrane w stroje w barwach narodowych. W całym kraju organizowane są świąteczne parady, festyny, koncerty muzyki country i mecze baseballowe, a wszystko to w atmosferze patriotyzmu i radości.

W większych miastach odbywają się widowiskowe pokazy sztucznych ogni dla kilkuset tysięcy ludzi. Największy pokaz ma miejsce w Nowym Jorku i wystrzeliwane jest tam ponad 20 ton fajerwerków. W ramach obchodów, podczas uroczystości, tysiące imigrantów zostaje odznaczonych amerykańskim obywatelstwem. W bazach amerykańskich wojsk oddawane są salwy honorowe. O północy wykonywany jest wystrzał z każdego stanu USA. Ameryka przybiera barwy narodowe, przy domach obowiązkowo wywieszane są flagi, a ulice i sklepy zostają odpowiednio udekorowane. 4 lipca obfituje również w pikniki rodzinne, grillowe oraz festiwal folkowy, prezentujący muzykę i kulturę kraju. Ponadto w telewizji nie braknie wystąpień politycznych, historycznych filmów i wspomnień. Tradycją są publiczne przemówienia dotyczące patriotyzmu. a także spotkanie prezydenta USA z weteranami i ich rodzinami.

„4 lipca” to z całą pewnością jedno z ulubionych i najbardziej hucznych amerykańskich świąt.

KRÓTKO, ZWIĘŹLE I NA TEMAT…

.., czyli najpopularniejsze zwyczaje związane z Independence

  • pokazy sztucznych ogni – od zapierających dech w piersiach spektakli po skromne pokazy w parkach – którym towarzyszy patriotyczna muzyka: „The Star-Spangled Banner”, „God Bless America”, „America the Beautiful”, „My Country, 'Tis of Thee”, „This Land Is Your Land” czy „Stars and Stripes Forever”
  • pikniki i grille rodzinne (miliony Amerykanów uciekają 4 lipca przed upałem na plaże)
  • weekendowe wypady za miasto
  • dekorowanie domów, sklepów, ulic kolorami amerykańskiej flagi: czerwonym, białym,
  • festiwal folkowy (Smithsonian Folklife Festival), który zawsze trwa dwa weekendy i prezentuje kulturę i muzykę danego
  • przemówienia
  • parady, obowiązkowo w barwach narodowych, koncerty,
  • „salute to the union” – wystrzał z broni z każdego stanu USA wykonywany o północy z baz wojskowych

Obserwując w jaki sposób Amerykanie obchodzą to święto możemy się wiele nauczyć. Przede wszystkim  prawdziwej miłości oraz szacunku do własnego kraju i tego, że chcą tę miłość i szacunek manifestować. Dekorowanie domów flagami, kładzenie dłoni na sercu, gdy tylko pojawi się hymn, czy kupowanie tych wszystkich ciast, koszulek, czapeczek czy talerzy lub kubków z motywem flagi amerykańskiej jest właśnie tą formą manifestacji. To jest szczere, nie wymuszone, nikt nie każe im przecież wydawać pieniędzy na kolejne zestawy papierowych talerzy z motywem flagi, które są droższe niż te bez nadruku, oraz na nowe bluzki, na których oprócz tej samej flagi co zawsze jest nowa data, z bieżącym rokiem. Nikt nie oczekuje od nich, że będą ubierać niemowlęta i małe dzieci w ubranka z motywem flagi, które są na raz, czy zakładać im tenisówki z patriotycznym motywem, w których też potem na co dzień się nie chodzi.